Autor Subiect: Ajutor achizitie Smart ForTwo diesel sau benzina Bucuresti  (Citit de 796 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline IustiNN

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • just registered
    • Poke This Member
Ajutor achizitie Smart ForTwo diesel sau benzina Bucuresti
« : Octombrie 09, 2015, 03:11:53 p.m. »
Advertisement
Salut.
Ma numesc Iustin si am hotarat sa-mi cumpar prima mea masina, un Smart ForTwo, diesel sau benzina, din '99-2002. Ma bucur mult ca am gasit forumul asta inainte sa fac pasul asta si sper ca ma va ajuta sa iau o decizie mai buna.

Bugetul meu ar fi pe la 1400E si sunt constient ca este cam putin si ca am nevoie de mare noroc ca sa prind o masina ok., mai ales dupa ce am gasit si in alte postari pe forum.  Nu am aproape deloc cunostinte despre masini, iar cerintele mele sunt doar sa aiba aer conditionat si poate plafonul acela panoramic. Ar fi fost placut sa aiba si servodirectie, dar am inteles ca numai cele de dupa 2003 au ( sau au optional).

Pana acum am fost sa vad 3 masini, toate erau pe benzina si toate aveau scurgeri de ulei. Una era facuta din bucati multe, alta avea niste beculete aprinse tot timpul in bord (ceva cu ABS si inca unul), iar alta avea sparta o aripa si lipsa un capac de sub parbrizul din fata.

Acum planuiesc sa vad inca o masina ( You are not allowed to view links. Register or Login), vanzatorul m-a asigurat ca are numai mici defecte estetice, dar ca motorul merge foarte bine.
As vrea sa va intreb, tinand cont de lipsa mea de experienta, ce defecte majore pot observa si eu? Existe defecte mari care sunt vizibile si pentru ochiul unui incepator?

Multumesc.

Alex

• Vizitator
Re: Ajutor achizitie Smart ForTwo diesel sau benzina Bucuresti
« Răspuns #1 : Octombrie 09, 2015, 03:17:58 p.m. »
E la bursa una rosie care se incadreaza in buget, si e adusa de un membru care mai stie cu ce se mananca smarturile.

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mesaje postate: 2383
  • Gen: Bărbat
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • Poke This Member
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
« Răspuns #2 : Octombrie 09, 2015, 03:20:07 p.m. »
La banii pe care i-ai pregatit, din pacate doar de masini de genul asta o sa dai. Pregateste 2000+ si o sa incepi sa vezi masini calumea. Si mai pregateste-ti oricum 500Eur de bagat in ea pt. chestiuni neprevazute.
Sau dai 1400Eur si dupa ce o cumperi o bagi direct in service.
Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline IustiNN

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : Octombrie 09, 2015, 04:16:51 p.m. »
Salut. Cu toate astea, nu dispun de mai multi bani...

Offline micron

• Senior
  • Mesaje postate: 510
    • Poke This Member
« Răspuns #4 : Octombrie 09, 2015, 05:36:44 p.m. »
Salut...daca vrei fara AC te pot ajuta eu...bafta!

Offline IustiNN

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : Octombrie 09, 2015, 05:39:35 p.m. »
Salut. Am vazut anuntul tau, arata foarte bine masina si daca ar fi avut si AC as fi cumparat-o cu siguranta, insa am cazut de acord cu prietena mea ca vom avea nevoie de AC.

Offline micron

• Senior
  • Mesaje postate: 510
    • Poke This Member
« Răspuns #6 : Octombrie 09, 2015, 05:45:55 p.m. »
Ok. Bafta!

Offline redeye

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #7 : Octombrie 15, 2015, 09:00:44 p.m. »
Mai bine te orientezi spre alta masina, un Renault Twingo, sau ceva mai ieftin. Din pacate Smarturile sunt mai pretentioase. Un diesel bun cu taxa platita si AC nu vei gasi sub 2500euro. In bugetul ala poate unul pe benzina in stare buna dar fara AC.

Am un CDI de 2 luni si stiu  perfect care e piata, am cautat si eu destul timp pana am achizitionat.

Offline altul

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #8 : Octombrie 20, 2015, 03:26:12 p.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login
Acum planuiesc sa vad inca o masina ( You are not allowed to view links. Register or Login), vanzatorul m-a asigurat ca are numai mici defecte estetice, dar ca motorul merge foarte bine.
As vrea sa va intreb, tinand cont de lipsa mea de experienta, ce defecte majore pot observa si eu? Existe defecte mari care sunt vizibile si pentru ochiul unui incepator?

Multumesc.
Si eu am trecut printr-o astfel de alegere si am ales o masina pe benzina motor 600cmc din 2002
Dar SMART nu cred ca este o masina pentru prima masina a unui incepator din mai multe motive:
- are putere destul de mica ceea ce face ca la drum lung sa mearga mereu la limita de putere
- are o anumita "nesiguranta" la drum extern, in sensul ca fiind foarte scurta la curbe e mai putin stabila. Ca si impact siguranta se pare ca e cea mai buna in clasa masinilor mici este adevarat, pentru ca e construita ca si o cutie de rezistenta
- consumul nu este foarte mic in afara pentru ca nu este foarte aerodinamica si motorul e mic
- are niste sisteme electronice care se pare ca o fac inutilizabila in caz de zapada sau noroi, reducand puterea motorului in caz de patinaj. La motoarele de 600 cmc acest sistem nu poate fi anulat decat printr-un artificiu si se anuleaza si altele.
- se pare ca motorul de 600 cmc se erodeaza destul de repede si trebuie segmentat si rectificat la cca 150000 km
- piesele de schimb sunt extraordinar de scumpe.

Dupa mine este o masina pentru pasionati, care vor sa mestereasca pe ea.
Cred ca pentru o masina de inceput ar fi mai indicat un model de masina cu un motor ceva mai mare cca 1,4 l si din gama medie.

Eu cand am luat-o pe a mea aveam tot asa un buget extrem de limitat si am ales un SMART din 2002 benzina 600 cmc
- avea panaourile de plastic fata si spate crapate. Se remediaza extrem de usor, doar ca apoi urmeaza vopsirea care s-ar putea sa coste
- avea rugina in parti ascunse. Locul unde e foarte probabil sa fie ruginit un SMART sunt partea interioara a aripii spate in fata jos sub aparatoarea de plastic. Trebuie tras de coltul de jos a aparatorii si se vede daca e mancata de rugina. O alta parte expusa ruginii este pragul in exterior sub aparatorile de plastic aflate pe lateralul masinii. Toate astea cred ca se pot remedia cu mijloace simple.
O parte buna e ca avand scut de plastic pe dedesupt podeaua masinii se conserva bine si nu rugineste. Altfel ar fi grav pentru ca ar cadea scaunele pe drum
Un alt defect frecvent este termostatul care se blocheaza pe deschis. Nu se incalzeste motorul la temperatura de 80-90 grade celsius si consuma mai mult.
Eu am facut cu ea pana acum 5000 km si nu a mancat ulei aproape deloc. Sper ca motorul cel putin sa fie bun

Social media

Facebook grup Pagina de like