Autor Subiect: Anvelope Iarna Fortwo 450  (Citit de 823 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline catalin uliu

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • just registered
    • Poke This Member
Anvelope Iarna Fortwo 450
« : Octombrie 14, 2015, 12:29:58 p.m. »
Advertisement
Salutare prieteni
Va rog sa ma scuzati daca gresesc cu ceva pe aici,de 2 luni sunt posesorul unui smart fortwo 450 din 2002 luna 10 asa am trecut pe carte,cica este modelul facelift miau zis unii prieteni,
Dar sa revin la intrebarea mea de baza:
,,Tot caut anvelope pentru el m-am uitat in carte am gasit dimensiunile dar cand am ajuns la magazinele de specialitate m-am socat de preturi.
Acum 135/70/15 -fata
         175/55/15 -spate
as vrea sa va intreb ce alte variante as mai avea sa pun pe el
Merge 195/50.15- spate
           145/65/15 - fata
?
Motivul sunt mai ieftine cele de 195 decat 175
tinand cont ca am jante de tabla si acum cele de 175 sun exact la limita marginii jantei.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat sincer si serios

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mesaje postate: 2383
  • Gen: Bărbat
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • Poke This Member
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
Re: Anvelope Iarna Fortwo 450
« Răspuns #1 : Octombrie 14, 2015, 01:18:02 p.m. »
Din cate stiu nu intra 195 pe jantele de tabla.
Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline catalin uliu

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : Octombrie 14, 2015, 01:25:31 p.m. »
Pai atunci om sa optez tot pentru 175 :) :)

Offline mono

• Senior
  • Mesaje postate: 592
  • IASI City
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : Octombrie 14, 2015, 01:40:49 p.m. »
Catalin, am eu 195 pe jante de tabla si intra fara probleme (fara sa faca "burta")
Dar pentru iarna e mai recomandat 135/175
Eu am 195 si 155 dar pentru vara
Consum mediu ( 0,8 CDi - 30 Kw - 41 CP ):

Offline catalin uliu

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #4 : Octombrie 14, 2015, 01:46:20 p.m. »
Am inteles mono
dar intrebare ce firma sa fie cele de iarna pentru ca sincer eu cand ma uit la rotitele alea pe fata (cele de pe spate par de masina normala) ma gandesc cum ma voi opri cu ea in caz de vreo urgenta pe o vreme destul de rea fiind si cutie automata adica putina franare din motor  inca nu-mi dau seama cum o sa reusesc
« Ultima Modificare: Octombrie 14, 2015, 01:54:43 p.m. de catalin uliu »

Offline mono

• Senior
  • Mesaje postate: 592
  • IASI City
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : Octombrie 14, 2015, 02:01:55 p.m. »
Nu e vorba de la ce firma sunt
Cand iti iei anvelope ar trebui sa te uiti la urmatoarele aspecte:
- sa ai DOT cat mai nou (adica anul fabricatiei)
- profilul recomandat e cel in "V" pentru aderenta. Cel de tip "brocoli" e mai bun pentru gheata...dar se infunda mult mai repede pe zapada
- sa ai "carne" cat mai multa (peste 5 mm recomandat)
- daca le iei de noi, vezi ca ai clasa de aderenta si de consum trecute pe eticheta
- daca le iei SH, uita-te la carne si DOT

Cat despre mersul pe timp de iarna cu smartul...ai sa te obisnuiesti. Ai si ESP care te ajuta in caz de derapaj.
Oricum, incearca sa mergi prudent, sa nu o bruschezi si sa eviti situatiile limita - cel putin pana incepi sa cunosti masina si sa te obisnuiesti cu ea.
Consum mediu ( 0,8 CDi - 30 Kw - 41 CP ):

Offline marius.codrin

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Poke This Member
« Răspuns #6 : Octombrie 14, 2015, 09:37:32 p.m. »
Salut!
Poți să faci spre exemplu, cum am făcut eu, mi-am luat pentru iarnă 175/60/R15. Sunt mult mai ieftine decât 175/55
față de You are not allowed to view links. Register or Login.

Offline RaduPETRIA

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 35
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #7 : Octombrie 15, 2015, 09:05:19 a.m. »
Atat timp cat diferenta de diametru este pana in 2.5% fata de ce e indicat de producatorul masinii, nu ar trebui sa fie probleme.
Mai jos ai un calculator util pentru a afla cam ce poti pune, in functie de ce e dat in cartea masinii.

451 CDI

Offline catalin uliu

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #8 : Octombrie 15, 2015, 09:44:28 a.m. »
Salutare
Am gasit aici o varianta de anvelope din ce am verificat pe o gramada se siteuri am gasit variant asta sa zic asa calitate pret cea mai buna nu o sa cer parerea cuiva pentru ca nu vreau sa se ajunga la contradictorii fara argumente
Nu imi plac contradictiile am observat ca pe forum unora le plac sa fie ,, gica contra' fara sa argumenteze opinia lor
Eu ma bucur pentru ajutorul si sprijinul acordat de catre voi,mai ales cum sunt nou pe aici si cum sunt si nou posesor de un smart ma bucur sa am pareri bune despre acest forum si cu siguranta o sa mai am si alte intrebari.
Atasez linkul cu modelul de cauciu daca moderatorul crede ca fac reclama sau ceva il poate sterge sau bloca.

Offline telcean1

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #9 : Octombrie 15, 2015, 08:27:04 p.m. »
Buna asa,noi ne uitam la poze, vedem cauciucul dar nu zicem nim :-Xic  sa nu iasa comentarii contradictorii...

Alex

• Vizitator
« Răspuns #10 : Octombrie 21, 2015, 03:06:15 p.m. »
Hai ca nu e dracul asa negru.

Eu am falken F452 (de vara), si desi nu m-au impresionat nici nu m-au dezamagit. Avandu-le pe 17 mi se par un pic rigide si aderenta nu e fantastica, dar cred ca asteptarile mele erau nerealiste. Ca anvelope buget, isi fac treaba foarte bine, desi pe 17 au fost 2200 setul de 4, nu tocmai ieftin.

Pt iarna am preferat sa pun dimensiuni neomologate (suspensia mea e putin mai inalta), si am gasit nokian wrd-4 doar cu cativa lei in plus fata de falken pe dimensiunea ta. Inlocuiesc niste pirelli care au circulat 6 ani, mai sunt bune de drift sau burnout (scurt).

Offline catalin uliu

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #11 : Octombrie 22, 2015, 09:10:14 a.m. »
Salut Alex

Serios cand vad ce dimensiuni au unele Smarturi  pe 17 pe 16 ma gandesc daca sunt si utile sau doar de design?
Eu unul cand am inceput sa caut anvelope de Smart dupa dimensiunile aste miam  dat seama ca defapt am lichidat un Mercedes E clas care o serie de anvelope bune erau de la 600-700 lei/buc si pe jumatate de masinuta (care spun sincer isi face treaba exceptional sunt foarte incantat de ea) ajung cam tot la acelasi pret.
Ce discutam cu un prieten era faptul ca la E class nu poteam pune totusi varianta Low deci cel putin Medium sau de vara Premium pentru ca nu rar dar uneori mai vroia si ea sa mearga cu 250. deci nu te joci .
Acum ce sa zic Smartul merge maxim 130 si pe acolo un pic cam cum batre vantul din fata sau spate. Este modem 2002 facelift diesel.deci ce ma pot astepta mai mult nu cred ca va putea respectiva masinuta.

Alex

• Vizitator
« Răspuns #12 : Octombrie 22, 2015, 10:27:46 a.m. »
Imi aduc aminte ca in drum spre smarttimes2012 a mers in spatele meu Victor cu al sau cdi cu 140-150 dar dupa o vreme a inceput sa se infierbante. :)

Rotile pe 17 sunt de design. 225/35R17=moartea pasiunii.

Dar ce design ;D You are not allowed to view links. Register or Login Si pe arcurile sport...

Sa stii ca rotitele inguste ale smartului fortwo chiar ajuta la franare, defavorizeaza insa aderenta laterala. Au facut-o subviratorie ca sa nu se rasuceasca daca pui frana intr-un viraj luat mai tare.

Suprafata de contact a anvelopei cu solul depinde de presiunea in anvelope si greutatea care apasa pe coltul ala al masinii. Nu depinde de latimea anvelopei, suprafata e aceeasi se schimba doar forma peticului de contact, din patrat la anvelopele inguste la dreptunghi la cele late.

Fiind mai scurt peticul la cele late, peste denivelari trece mai brusc si de aia pierzi din comfort cu anvelopele late. Asta si greutatea crescuta a carcasei.

Arata-ne si tu poze cu a ta, sa te recunoastem pe strada si sa-ti facem cu mana o/

Offline catalin uliu

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #13 : Octombrie 22, 2015, 11:41:17 a.m. »
Sincer nu am inca dar promit ca o sa fac si o sa postez
Trebuie sa il duc la spalatorie si dupa pentru ca stau intro zona de case unde inca nu s-a asfaltat si ne nenorocire ce este acolo
 :D :D :D :D

Alex

• Vizitator
« Răspuns #14 : Octombrie 22, 2015, 12:06:44 p.m. »
De unde esti? In buc e o spalatorie + vulcanizare pe gheorghe titeica nr 76. Aveau si topic pe forum dar s-a pierdut la ultima cadere a serverelor...

Eu am fost multumit de serviciile lor, iar preturile sunt foarte bune. You are not allowed to view links. Register or Login
« Ultima Modificare: Octombrie 22, 2015, 12:18:48 p.m. de Alex »

Social media

Facebook grup Pagina de like