Autor Subiect: Optimizare incalzire Smart CDI 450  (Citit de 966 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mottofreee

• Senior
  • Mesaje postate: 517
  • Gen: Bărbat
  • just registered
    • Poke This Member
Re: Optimizare incalzire Smart CDI 450
« Răspuns #15 : Ianuarie 09, 2016, 06:38:58 p.m. »
Advertisement
Benzinarele se incalzesc mult mai repede ; ce sens are sa ard motorina pt a produce curent pt a incalzi apa pt a racii motorul de la acele arderi? Mai bine incalzesc apa direct din acele arderi si in acelasi timp mentin si temperatura motorului la un nivel dat . Sistemul de management termicla CDI e preluat de la benzinare si nu functioneaza corect . Vara limiteaza bine temperatura dar iar se chinuie si cedeaza in scurt timp-1an pt termostat e un timp scurt .
Daca nu functioneaza motorul termic ,nu conteaza temperatura in habitaclu deoarece nu prea stai pe acolo .
In habitaclu temperatura este sensibil egala cu cea exterioara atunci cand motorul nu functioneaza de un timp . Oricum ,caldura se poate regla - mai multa sau mai putina . Si apoi poti deschide si geamurile ...

Offline mottofreee

• Senior
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #16 : Ianuarie 17, 2016, 10:55:56 a.m. »
De o saptamana+ tot aerisesc si tot nu am incalzire in cabina . Astazi am sa fac o plimbare de vreo 100km pe dealuri ,poate-i vine mintea la cap (adica iese aerul in borcanul de expansiune) ; daca nu revine la normal (cum mergea inainte de a da antigelul jos) atunci desfac furtunul de retur al caloriferului ,de la borcan si mufez o teava verticala cu o pilnie pe capat .

Offline mottofreee

• Senior
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #17 : Februarie 07, 2016, 06:33:08 p.m. »
De la ultima postare am mai incercat diverse metode insa fara succes .
Ieri am incercat si varianta umplerii cu ajutorul vacuumului si acum am caldura in cabina . Pompa pt aceasta se gasesti pe eBay ,costa pe la 50$ si dureaza o luna pana o ai ,in cel mai bun caz . Intr-o luna trece si iarna ...  in fine,am facut una .
Am aerisit cum prevad instructiunile de folosire a celei originale si voila :am caldura de la 2 buline . De altfel ,procedeul cu vacuum a fost pus la punct pt a elimina timpii cu aerisirea si pt a sprijini idea va intreb : cate aerisitoare are Smartul sau mai exact unde sunt amplasate?
Oricum ,nu consider ca e ok deoarece cu modificarile aduse trebuie sa am 75 celsius @motorul cald(3 buline) @afara 0 celsius . Si inca nu sunt .

Pompa vid : e sufienta pt un sistem de Smart ,are timpi mai scurti de atingerea nivelului de presiune prescris

Social media

Facebook grup Pagina de like