Autor Subiect: EVITATI LAURENTIU ( incinta FAUR)  (Citit de 5124 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 2129
  • Gen: Bărbat
  • Smartfan pana la moarte!
    • Poke This Member
    • failtrafic
Re: EVITATI LAURENTIU ( incinta FAUR)
« Răspuns #30 : Februarie 12, 2016, 04:22:54 p.m. »
Advertisement
Postarile sterse de pe facebook, aici vor ramane, pe facebook se pierd, asta este motivul pentru care au fost sterse de acolo.
Smart Forfour 1.1 - 2005 (cu de toate )
Smart Fortwo  0.6 - 2000
Smart Roadster 0.7 100+ hp-2004

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 2587
  • Bucuresti
    • Poke This Member
    • http://www.smartfan.ro
« Răspuns #31 : Februarie 12, 2016, 10:44:47 p.m. »
Eu ma bucur ca ai strans dovezi si lumea nu stie cel mai mare secret.
Fara sa ma umflu in pene, pot spune, iar Laur recunoaste ca a invatat sa foloseasca softul de mercedes de la mine.
Tot prin intermediul meu, ar fi fost frumos sa recunoasca fata de mine si de tataie ca a avut onoarea sa munceasca la Mercedes datorita noua.
Si eu am muncit cu el in strada si am vazut cum lucreaza insa pt mine a fost si va fi o pasiune, pentru el este o necesitate pentru ca asta vrea sa faca(motive sociale, statut social, financiar, etc)
Si pe mine m-a dezamagit de multe ori, chiar si la plecarea in Ungaria, alta poveste, si in continuare dezamageste prin atitudine .
Nimeni nu este tinut cu forta aici, nimeni nu este fortat sa raspunda la ceea ce recomandam in acest topic.
Pot confirma si eu ca Laur are o problema in a stii ce ulei sa puna in masini.
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

The following users thanked this post: warzanelu

Alex

• Vizitator
« Răspuns #32 : Februarie 14, 2016, 05:04:28 p.m. »
Cred ca s-a "discutat" destul pe acest topic.

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
    • Poke This Member
    • failtrafic
EVITATI LAURENTIU ( incinta FAUR)
« Răspuns #33 : Februarie 14, 2016, 05:09:30 p.m. »
Eu consider că trebuie să rămână deschis, poate sunt oameni care au ceva de spus, pro sau contra!

Trimis de pe al meu Lenovo K920 folosind Tapatalk

Smart Fortwo  0.6 - 2000

Offline Romeo

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #34 : Februarie 16, 2016, 10:12:20 a.m. »
Laurentiu este un baiat de treba, l-am cunoscut, am mai fost si la alti mecanici recomandati aici si el a fost cel care mi-a lasat o impresie placuta. Daca forumul este un loc unde se aduna oameni cu interese comune si poate chiar prietenii se formeaza, aceasta discutie este exact opusul. Oricum ce sa postat nu imi zdruncina increderea in Laurentiu ci ma face sa am indoieli in ce se posteaza pe forum. Nu este nimic... daca exista un adevar aceasta oricum o sa iasa la iveala :) 

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1165
  • 44 Happy Owner
    • Poke This Member
« Răspuns #35 : Februarie 24, 2016, 02:48:58 p.m. »
Ca sa comentez si eu ca un outsider total:
NU il cunosc pe Laurentiu, am conversat o data sau de 2 ori strict pe subiect piese.
Nu mi-am facut cunoscuta pozitia fata de Laurentiu si desi unii de pe forum il recomandau(se stiu ei), eu eram sceptic. Sunt in continuare si vad in el, de la mare distanta fireste, un om care are agenda lui. A fost o exprimare eleganta pentru afacerea care a facut-o de pe urma forumului.
In alta ordine de idei s-a pierdut un aspect care are o greutate mai mare decat ar parea la o prima vedere. Este vorba despre cine face afirmatiile pe subiectul asta. Pentru mine, desi nu cred ca am schimbat 2 vorbe cu XRO de ex, are o greutate mult mai mare decat Romeo cu 2 postari Maria Ioana sau alte persoane. Desi nu sunt fanul stilului lui Oacky, nu pot ignora contributia lui consistenta si tot mai pregnanta pe acest forum. Pana la urma isi petrece foarte mult timp aici in conditiile in care familie si afacere deci timp limitat.
Recunosc ca nu am urmarit discutia pe FB asa cum am cam lasat FB defel.
Imi pare rau ca inca un mecanic recomandat uita de unde a plecat si ce statut a capatat datorita unora. Bineinteles ca si munca lui are o mare contributie dar tocmai datorita ei, este de fapt lumea acum nemultumita. Ce fel de persoana este deci Laurentiu?

The following users thanked this post: Pucca

Offline alex25paul

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #36 : Februarie 25, 2016, 02:17:07 a.m. »
seara buna ,

Ca alternativa la Domnul Laurentiu ce recomandati pentru Bucuresti?

Multumesc

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
    • Poke This Member
    • failtrafic
« Răspuns #37 : Februarie 25, 2016, 08:12:14 a.m. »
In momentul de fata nu recomandam pe nimeni, pe forum sunt cel putin 3 mecanici care din câte stiu lumea merge la ei. Iar in Bucuresti sunt suficiente alternative ;)
Smart Fortwo  0.6 - 2000

Offline Bo_D

• Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1187
  • Vrrrrrr
    • Poke This Member
    • www.mislea-raid.ro
« Răspuns #38 : Februarie 25, 2016, 12:30:41 p.m. »
Ca alternative...., dupa parerea mea, smartul este tot masina si functioneaza dupa aceleasi principii ca si renault, citroen, toyota... cu cutie robotizata deci, teoretic, orice service care se respecta are un inginer mecanic (ca asa cere legea), care stie cu ce se mananca masinile, deci, stie mecanica nu doar sa schnimbe piese. In 2009, inainte de a ma apuca sa imi repar masina, am fost la un service pe Prelungirea Ghencea (la Nea Mircea). Nea Mircea...se scarpina putin in cap cand ii aduceai ceva ce nu mai vazuse, dar in cateva ore plecai cu masina reparata. Acolo mi-am facut eu motorul la primul smart (tot un fier este si Smartul chiar daca are panouri de plastic, e facut de om, il repara omu').
Deci, nu mai cautati unde e mai ieftin, cautati pe cineva care are scoala sau pasiune in mecanica, acolo va veti repara masiniile.
Sau...cum face Pucca: "eu merg la reprezentanta, aia au si manualul de reparatie al masinii" :)))
Sunt unu din trei..sau trei in unu?  :o
You are not allowed to view links. Register or Login
id: bogdan_bo_d
tel: 0722.52.72.70

The following users thanked this post: Danny80, Pucca

Offline djviper1981

• Senior
  • Mesaje postate: 499
    • Poke This Member
« Răspuns #39 : Martie 02, 2016, 11:41:54 p.m. »
Imi pare rau de cele citite aici.
Dupa parerea mea este doar greseala voastra, a celor care va ocupati de forum. De cand stiu eu forumul asta si cel vechi ati tot facut ”mecanici”.
Ca sa fii mecanic iti trebuie mult mai mult decat curiozitatea si abilitatea de a-ti repara singur masina. O poti face dar asta nu te face mecanic. La fel si daca recomanzi cuiva o aspirina nu inseamna ca esti doctor.
Din pacate intotdeauna vor exista oameni cu o dorinta de a face bani din ignoranta altora.
Se numeste oportunism. Nu este primul care a practicat asta pe aici si nu va fi nici ultimul.
Daca lucrurile sunt cum le-a prezentat Oacky(sincer nu stiu daca il cunosc) e grav, e foarte grav si foarte periculos pentru posesorii de Smart care cred ei ca au fost multumiti. De fapt sunt inca doar Milka de muls si atat si mai devreme sau mai tarziu se vor convinge pe proprii bani si nervi.
Ar fi totusi frumos ca Laurentiu sa isi recunoasca greseala vazand ca sunt mai multi care contesta ceea ce a facut el. Poate si doar pentru simplul fapt ca este acum unde este doar datorita forumului si nu calitatilor sale extraordinare de mecanic.
djviper1981@yahoo.com
0769 474 311

The following users thanked this post: Danny80, cosminnedelcu, Pucca, focsa_daniel, tataie

Offline gxg1313

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #40 : Aprilie 16, 2016, 08:26:57 p.m. »
Bun bun, tot vad sa evit...pe cine sa nu evit ?
Mai pe scurte la cine ma duc sa repare o bara si sa imi faca o revizie completa la un roadster? inclusiv la decapotare.

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
    • Poke This Member
    • failtrafic
« Răspuns #41 : Aprilie 16, 2016, 08:42:48 p.m. »

Păi... bara oricum nu repara Laurențiu, revizie poți face oriunde că este simplu, iar decapotare in Bucuresti singurul care se baga știu că este Sergiu din Crangasi.
In rest nu știu ce să zic, experimentați și voi ca si mine, momentan nu pot recomanda pe nimeni!

Bun bun, tot vad sa evit...pe cine sa nu evit ?
Mai pe scurte la cine ma duc sa repare o bara si sa imi faca o revizie completa la un roadster? inclusiv la decapotare.

Smart Fortwo  0.6 - 2000

Offline Antonio79

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #42 : Mai 10, 2016, 11:42:11 p.m. »
Avand in vedere ca nu este de recomandat Laurentiu, eu unde imi repar masina.
Este o comunitate si astept o indrumare fiind incepator.
Vreau sa stiu unde isi repara smartistii de aici masinile?
Inteleg ca dupa experienta neplacuta cu Laurentiu se evita recomandarea, dar macar da-ti un indiciu.
City 42, Benzina 45KW, 61CP, 2003

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
    • Poke This Member
    • failtrafic
« Răspuns #43 : Mai 10, 2016, 11:46:09 p.m. »
Sunt cel putin 4 persoane pe forum care se ocupă cu reparatii, Crangasi, Pantelimon, Rahova...

Eu nu am spus să nu mergeți acolo, doar am expus ce am pățit eu si alții, sunt si oameni mulțumiți de el,  concluzia o trage fiecare cum crede!

Avand in vedere ca nu este de recomandat Laurentiu, eu unde imi repar masina.
Este o comunitate si astept o indrumare fiind incepator.
Vreau sa stiu unde isi repara smartistii de aici masinile?
Inteleg ca dupa experienta neplacuta cu Laurentiu se evita recomandarea, dar macar da-ti un indiciu.
Smart Fortwo  0.6 - 2000

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
    • Poke This Member
    • failtrafic
« Răspuns #44 : August 30, 2016, 08:58:57 p.m. »
Ca sa nu zica nimeni ca sunt nebun desi au fost multi care au afirmat multe.....
de 3 zile masina a inceput iar sa dea cu fum alb identic cum dadea inainte sa se se strice , vorbesc de Smartul Roadster reparat de domnul in cauza, dupa nici 5000 km, timp in care am tot completat cu ulei cam 1L la mie :( .
Drept urmare indiferent cat de chitros au spus unii ca sunt ca fac ca dreg, asta nu este reparatie care sa coste atat si sa tina asa de putin. O sa merg cu masina la alt service sa demonteze tot sa vedem ce gasim inauntru... alte suprize probabil.

Va repet inca odata nu am scris nimic cu rautate , este doar o relatare a unor evenimente , drept urmare alegeti cu grija unde mergeti cu masina!!!
Smart Fortwo  0.6 - 2000

Social media

Facebook grup Pagina de like