Autor Subiect: Suport sticla - ieftin si bun! adica... Be Smart!  (Citit de 754 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mottofreee

• Senior
  • Mesaje postate: 656
  • Gen: Bărbat
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
    • Poke This Member
Re: Suport sticla - ieftin si bun! adica... Be Smart!
« Răspuns #15 : Mai 11, 2016, 12:40:28 p.m. »
Advertisement
Pai daca te ocupi cu colantari in cadrul profesiei pe care o exerciti se numeste ca sunt profi ; dar sa nu uitam ca suntem in Romania . Si chinezul face produsele de cati bani dai ... dar cum e vorba de masina ta poate pui un coleg sa faca asta ,s-ar putea sa fi subiectiv .
M-am gandi si eu la clantare dar nu am idee cum reactioneaza folia la suprafetele de plastic si ma refer la faptul ca sunt flexibile spre deosebire de tabla care e rigida ,adica nu se deformeaza de la curentul de aer provocat de deplasare .banuiesc ca in scurt timp ,o aripa colantata se va incretii sau macar va face bule .

Offline freeman

• Junior
  • Mesaje postate: 231
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #16 : Mai 11, 2016, 01:33:09 p.m. »
Nu mottofree... colantarea nu tine cont pe ce material aplici (in principiu). Tratat si intins bine iese OK.
In mod normal nu trebuie sa faca bule... sau sa se increteasca.
Bulele de aer apar din start daca nu stii sa colantezi. Se poate colanta umed sau uscat. Umed iti mai permite posibilitatea de jonglare daca o dai in bara dar uscat este cel mai ok dar trebuie sa fii profi. Colantarea se incepe dintr-un capat sau centru spre margini (in functie de forma suprafetelor) dand uniform cu o racleta de pasla speciala intr-un anumit sens.
Creturile sau crapaturile apar in functie de anumiti factori... Colatezi vara pe caldura mare cand colantul se intinde, cand tragi de el... ce se intampla iarna? Colantezi iarna cand temperatura e scazuta deci colantul contractat... ce se intampla vara?
Deci... se colanteaza in general la temperaturi intre 15... 25 afara sau oricand in camere (garaje) cu temperaturi constante.
Sa nu mai punem ca sunt neamuri intregi de colant... calitate, plaja de temp la care rezista fara modificari structurale, garantii intre 1 an si 10 ani (iti dai seama cat costa ala de 10 ani), rezistente UV, antiscretch, etc... Majoritatea nu garanteaza mai mult de 2 ani.

Offline mottofreee

• Senior
    • Poke This Member
« Răspuns #17 : Mai 11, 2016, 02:39:47 p.m. »
Ma refeream in timp ,nu din start .
 Am observat ca literele,simboluri mici  prind aer in timp ,cele apliicate pe suprafetele de plastic ; pe suprafetele de metal nu am observat sa fie probleme . Inclusiv unde scrie CDI .

Offline freeman

• Junior
  • Mesaje postate: 231
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #18 : Mai 11, 2016, 03:01:57 p.m. »
Posibil sa fie pelicula de umezeala care la un moment dat se evapora din cauza caldurii si sa creeze bula. Naiba sa le ia.
Noi colantam suprafete imense de standuri plastic termoformat, komatex sau HIPS... tinute in strada sau pe cine stie unde.
Cand o sa avem si noi colantare sub vacum... sau in baie de apa, etc... deocamdata la mana.

Offline mottofreee

• Senior
    • Poke This Member
« Răspuns #19 : Mai 11, 2016, 06:48:38 p.m. »
Fenomenul exact care are loc acolo si determina aparitia bulelor nu-l cunosc dar il banuiesc.
Am o casca moto neagra nevopsita pe care e logoul firmei(scris cu litere separate) si a facut bule  .Am alta casca tot logoul e prezent dar e scris pe transparent si suprafata de contact e mult mai mare . La smart CDI e din litere si cu bule . Panoul pe care e CDI e flexibil dar casca e rigida de poti sparge capul la caini cu ea fara probleme .
De aici trag doua concluzii:
- caracterele mici sunt predispuse la bule daca sunt aplicate pe suprafete de plastic
- ceva ,ceva imi scapa .

Social media

Facebook grup Pagina de like