Autor Subiect: Idei pentru confort  (Citit de 1425 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
Re: Idei pentru confort
« Răspuns #15 : Mai 17, 2016, 04:19:02 p.m. »
Advertisement
Intradevar centurile le-am scapat cu vederea.
Singura solutie raman pernele ... .

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #16 : Mai 17, 2016, 04:43:44 p.m. »
Vad ca singura solutie este sa ma risc. Sau sa-mi iau alta masina

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #17 : Mai 17, 2016, 05:11:54 p.m. »
Se vede ca nu ai condus-o prea mult. Eu am deja 4000 km numai de oras si in afara de amaraciunea suferita cand nu pot evita o groapa sau urc un politai mort si "violentez"masina... crede-ma ca sunt indragostit de ea... de faptul ce reprezinta aceasta masina in regim de oras. Treaba ta daca vrei sa iti iei alta. Eu mai am una care se apropie de reconstructia totala... si prevad ca nu prea o sa mai circul cu ea decat la nevoie (este o camioneta).

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #18 : Mai 17, 2016, 09:41:26 p.m. »
Primul drum a fost 200km in afara Bucurestiului. Cu rotile actuale, nu e prea placut. De aici si threadul

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #19 : Mai 17, 2016, 10:01:53 p.m. »
Sunt drumuri si drumuri. Eu am adus-o din Cluj. 87 de kilometri pe A3... 120-140... nu mi-a venit sa cred. Parca se lipise de sosea. Apoi continuarea... Sighisoara... Brasov... nu a fost rau de loc. Chiar m-am simtit bine. Insa... mi-am cumparat jentile de aliaj si a trebuit sa le iau din Bran... drum cu injuraturi si nervi la maxim. Deci...
Drumuri si drumuri. Asta nu inseamna sa renunti la masina perfecta de oras.

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #20 : Mai 17, 2016, 10:59:10 p.m. »
Dar nu renunt. Imi place mult! Voiam doar sa o fac ceva mai placuta de condus pe drumurile noastre toate :)

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #21 : Mai 17, 2016, 11:50:33 p.m. »
Pt oras e perfecta.
Pt afara ,ia alta ca la romania inca nu poti cu asta in conditii ok .

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #22 : Mai 18, 2016, 12:54:28 a.m. »
Vedem dupa ce mai pun doi de zero la cei 200KM. Ma gandeam ca poate nu eram singurul care ar fi incercat ceva sa faca un ForTwo mai "moale". Va multumesc frumos pentru raspunsuri si daca ia ITP-ul, poate ne vedem si la o intrunire

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #23 : Mai 18, 2016, 02:40:21 p.m. »
Ai anume unde ?(locatia aproximativa)

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #24 : Mai 18, 2016, 05:43:11 p.m. »
E in service, ca sa vad ce-i trebuie ca are si alte probleme pe langa. Inca sunt pe numere rosii. Iese din service apoi urmeaza nebunia cu RAR si RCA si restul nebuniilor. Primul lucru va fi sa-i pun dimensiunile din manualul producatorului la RAR ca sa pot circua "legal" cu dimensiunile specificate de producator.

Offline SilviuP

• Incepator
  • **
  • Salut!
« Răspuns #25 : Mai 18, 2016, 11:23:03 p.m. »
Ma bag si eu ca musca in lapte, nu inteleg de ce ar vrea cineva sa schimbe dimensiunile, eu merg cu 135 si 175 de aprox 32.000KM.  Inafara de carburant risipit, costuri mai mari la anvelope si uzura in plus la rulmentii si asa fragili si scumpi... nu vad rostu. Doar ca aspect conteaza restu numai minusuri

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #26 : Mai 18, 2016, 11:33:56 p.m. »
E diferenta : cea mai ieftina masina normala, cu 4 usi nu sufera de atata zgomot in habitaclu la viteze mari / curse lungi ca un ForTwo. Sa nu mai zic de tinuta de drum. Era de asteptat, sincer; ca toata lumea de aici, e un sacrificiu ce merita facut, in special in oras. Dar daca te uiti la cate vizualizari a avut acest thread (aproape 300), se vede ca nu sunt singurul care s-a gandit, citez "sa nu-mi mai clantane dintii in gura cand fac o depasire".

Eu o sa ies cu masina si in afara Bucurestiului. Stiu ca nu e mediul ei natural si nu va fi deloc placut nici pentru mine, nici pentru pasager. De asta imi cantaresc optiunile in acest thread inainte sa le aplic pe masina. Momentan, urmeaza sa incerc cauciucurile mai mari si jante fie mai mici, fie la aceeasi dimensiune. Voi face update la thread cu rezultatele, fie pozitive fie negative.

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #27 : Mai 19, 2016, 12:14:32 a.m. »
Auzi? Telefonul fara fir... Nu spusei de clantanit la depasiri...  :D
Pana la urma face fiecare ce vrea cu masina lunii... depinde de cultura auto a fiecaruia.
Unii pastreaza originalul... altii vor sa modifice aspectul... altii altele... etc.
Efectele negative sau pozitive se vor vedea pana la urma sub o forma sau alta.
Am si eu o intrebare... pot sa ii pun vasle?
Glumeam... Seara buna la toti... care sunteti treji la ora asta.

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #28 : Mai 19, 2016, 12:17:48 a.m. »
50% de la tine, 50% de la mine. Pe autostrada nu am mers cu ea inca, sa vad cum se "aseaza" . Pe un drum national unde trebuie tot timpul sa franezi, sa eviti gropi, caini, pietoni beti...e alta poveste. In ciuda acestui fapt, imi place masina. Imi place mult. Daca ar fi un pic mai confortabila, m-as indragosti de ea.

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #29 : Mai 19, 2016, 09:40:08 a.m. »
Smart 450 e o masina de oras ,afara cu greu face fata . Cat despre comoditate sunt limuzinele dar te descurci greu in oras - accesibile sun BMW (de cocalar),WV (masina populara),Audi,Renault sau Mercedes-modele invechite moral dar f. accesibile la pret (nu si la piesele de schimb) . Sau poti sa iei varianta chinezeasca a Smartului dar te usca la piese si sa nu uitam ca e chinezeasca si ca orice chinezarie e buna de noua dar lasa de dorit la fiabilitate .
Confortul oferit are pretul lui.

Social media

Facebook grup Pagina de like