Autor Subiect: Sfat achizitie ..  (Citit de 343 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Valentinn288

• Vizitator
Sfat achizitie ..
« : Iunie 15, 2016, 05:38:01 p.m. »
Advertisement
Salutare tuturor ... De curand m'am hotarat sa achizitionez un smart .. Initial am vrut pe benzina,dar acum vreau un diesel ... Am cautat ceva anunturi si urmeaza sa vad aceasta masina You are not allowed to view links. Register or Login.
Urmeaza sa vad masina ... La ce sa ma uit ?? La ce sa fiu atent ??
Multumesc !!!

Valentinn288

• Vizitator
Re: Sfat achizitie ..
« Răspuns #1 : Iunie 15, 2016, 06:57:54 p.m. »

You are not allowed to view links. Register or Login

Urmeaza sa le vad ... La ce sa ma uit ?? La ce sa fiu atent ??
Multumesc !!!
[/quote]

Offline SilviuP

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 74
  • Gen: Bărbat
  • Salut!
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : Iunie 15, 2016, 07:50:48 p.m. »
RUGINA - uitate atent, pe langa rezervor/ gura admisie aer, zona de umplere cu solutie de parbriz, pozitia la contra aripi spate, acele suruburi ruginesc odata cu tabla pe langa, pe langa chedere jos la usi, intra apa si rugineste destul de rau

Aer conditionat - sa fie functional, radiatorul este extrem de greu de schimbat, nu merge pe ideea o iau asa si il schimb eu, demontezi jumatate de masina doar sa scoti radiatorul . ATENTIE, verifica AC la propiu, nu doar ca sta becu aprins de la AC inseamna ca merge. La mine statea aprins cand apasam pe el desii nu functiona. Pui mana pe tevile de la compresor daca ti se pare ca nu face rece sau nu esti sigur ( depinde si cand vezi masina la 30 grade sau la 20 grade
)
Scurgeri de ulei - sa nu ai prelingeri de ulei pe partea de admisie, turbina poate fi praf. Verifica in spate  pe centru unde se afla turbina, sa nu aibe ulei prelins, semn ca tevile de ungere a turbinei sunt mancate de rugina.

Actuatorul ( ambreajul automat ) sa nu scartie, atunci cand schimbi treptele de viteza sa le schimbe cursiv fara pauze inegale

Caseta de directie buna fara joc.

Restul sunt ieftin de rezolvat schimbat, si le verifici ca la orice alta masina. Vezi si ambreaj ( frana de mana trasa, plecare dupa loc, patineaza sau nu )

PS: Aceste probleme le spun din cunostinte propii, nu inseamna ca alte masini au avut probleme de genu....

Cel de 1600E minte mult, nu are 50 CP,  scaune "SPORT" au toate,  2003 sunt cu facelift ( Nu sunt sigur ) alte faruri, posibil lovita, semnalizari spate albe din ce imi amintesc doar cele facelift au asa.  numar mic de km ( suspect ). Daca ti se pare numarul de KM mic, vezi pedala de frana. A mea la 180.000 e tocita pe partea dreapta. nu stiu daca se face asa dupa 100.000 km sau dupa 200.000

« Ultima Modificare: Iunie 15, 2016, 07:59:53 p.m. de SilviuP »

Offline costind2004

• Junior
  • Mesaje postate: 191
  • colectionar de smart-uri... 42 451 44 cabrio
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : Iunie 15, 2016, 08:02:06 p.m. »
sfat prietenesc... nu-ti lua smart... ieftin. sau daca totusi te risti, ia-ti doua...

Valentinn288

• Vizitator
« Răspuns #4 : Iunie 15, 2016, 09:08:12 p.m. »
Multumesc mult .. Revin sambata .. 

Offline mottofreee

• Senior
  • Mesaje postate: 517
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : Iunie 16, 2016, 03:52:16 p.m. »
2003 e facelift cu faruri tip aluna You are not allowed to view links. Register or Login .
daca a fost lovita in spate ,te uiti pe langa numarul de inmatriculare si in jos (asta e directia) ,se vede un pic pe sub bara spate ,cauti urme de rugina ; contraripile spate sunt prinse cu piulite de plastic de 10 ,daca surubul e ruginit se rupe surubul la desfacere, cel mai afectat e cea dinpre usile laterale .
Celelalte aspecte de urmarit le-a expus SilviuP ,caseta de directie poate fi manarita(se strange pana nu are joc) dar in acest caz face figuri la revenirea libera din viraj .
Bine ar fi sa faci un test cu MB Star sa vezi daca nu sunt probleme in sistemul informatic .

Acum la testul de drum : masina are nevoi de un pic de elan pt a merge la viteza .
Pe ceasul de bord trebuie sa afiseze viteza ,jos treapta in care e masina ,in stanga nivelul aproximativ de carburant ,in dreapta temperatura lichidului de racire .
La cerere,prin apasarea unui mic buton situat in stanga spate pe carcasa vitezometrului (intre parbriz si carcasa vitezometrului)  se afiseaza : temperatura exterioara ,km total parcursi sau km parcursi de la ultima resetare (jurnalier,odometru 2) .
Vad ca te-ai orientat spre modele full-option , deasupra consolei centrale are 2 ceasuri : turometru si ceas care indica ora .
Pt a vedea cu ce a venit din fabrica You are not allowed to view links. Register or Login si introduci codul VIN al masinii . Daca are scaune fara airbag si aceeasi culoare iar ea e data cu (side airbag -FFO)  ,masina probabil a suferit un accident si trebuie luata la puricat ...

Social media

Facebook grup Pagina de like