Autor Subiect: Senzor temperatura  (Citit de 188 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline muv0

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • just registered
    • Poke This Member
Senzor temperatura
« : Octombrie 05, 2016, 06:50:30 p.m. »
Advertisement
Buna seara,sunt posesorul unui Smart Fortwo 450 CDI,prin februarie am schimbat termostatul deoarece nu ajungea niciodata la 80 grade,dupa ce l-am schimbat ajungea la 80 grade in bord. Dilema mea este urmatoarea,de cand cu frigul asta observ ca ajunge din ce in ce mai greu la 80 de grade in bord,trebuie sa merg ceva timp prin oras ca sa ajunga.Am zis poate s-a stricat din nou termostatul dar am pus mana pe furtunele de apa care intra in radiator si sunt reci  cand in bord imi indica 2 buline. Este vreo posibilitate ca senzorul de pe termostat sa indice gresit? Mentionez ca am caldura tot timpu,incepe sa dea aer cald cand am o bulina in bord la apa.

Offline mottofreee

• Senior
  • Mesaje postate: 522
  • Gen: Bărbat
  • just registered
    • Poke This Member
Re: Senzor temperatura
« Răspuns #1 : Octombrie 05, 2016, 09:23:35 p.m. »
Furtunele sunt reci deoarece numai cand deschide termostatul circula apa de la motor prin ele .
Prin calorifer circula apa tot timpul ,prin radiatorul mare circula numai cand termostatul e deschis ; asta se intampla de la 3 buline+ .
E functionare normala .

Offline Ervin

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : Octombrie 14, 2016, 10:27:16 a.m. »
Salutare. Si eu am aceeasi problema. Eu am fost la service sa imi puna antigel ,deoarece era cam apa chioara. Au intrat 4litri. Este posibil sa fie acesta un motiv? Ca nu este diluat antigelul suficient? La mine nici nu baga aer cald. Am masina de 1luna si nu stiu cum era inainte.

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.

Multumesc

O zi faina!

Offline mottofreee

• Senior
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : Octombrie 15, 2016, 12:22:38 a.m. »
Deoarece nu stiu ce masina ai ,la diesel 4,5 litri iar la benzina 4,2 litri .
Un sfat ar fi sa o aerisesti ; cum au schimbat antigelul :clasic sau Venturi?
Clasic se preteaza pe vara iar Venturi tot anului .
Venturi You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Ervin

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #4 : Octombrie 16, 2016, 10:26:03 a.m. »
Am uitat sa secific ca este benzina masina. Antigelul stiu doar ca era albastru. Din cate am vazut a scos senzorul de la termostat si pe acolo a eliminat vechiul antigel, si au intrat aproape 4litri de antigel. Se poate sa fie motivul ca este prea concentrat? Sau sa fie o pura coincidenta si sa se fi stricat termostatul?
Multumesc frumos pentru ajutor

Offline mottofreee

• Senior
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : Octombrie 16, 2016, 10:47:51 p.m. »
Albastru e bun .
Daca au aerisit inseamna ca au folosit procedeul clasic care presupune ca partea din fata a masini sa fie ridicata de la sol .
Acum ,gaseste un drum bun in coasta si forjeaza usor masina sa ajunga la 4 buline ; o zi insorita si pe la amiazi (cand e cel mai cald) sunt necesare . Pt a atinge obiectivul (4 buline) cat mai degaba e necesar ca aeroterma sa fie jos si butonul rece-cald sa fie pe 0 .
De ce toate astea? La 3 buline+ termostatul e deschis ,circuitul se face complect si se autoaeriseste . Obiectivul e deschiderea termostatului si ramanerea acestuia cat mai multa vreme asa .
Cat despre concentratie poti fi linistit . Antigelul e conceput pt a nu ingheta dar problema lui ca nu poate transporta caldura suficient de bine si de aceea se amesteca cu apa . In concluzie ,daca e prea mare concentratia de antigel mototrul se supraincalzeste si da caldura din plin .

Offline Ervin

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #6 : Octombrie 17, 2016, 11:43:53 a.m. »
Multumesc frumos pentru sfat

Cu prima ocazie o sa fac procedura prezentata.

Multumesc de ajutor

O zi frumoasa si drumuri bune ;)

Social media

Facebook grup Pagina de like