Autor Subiect: Clima  (Citit de 191 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline timady

• Incepator
  • **
  • just registered
Clima
« : Octombrie 08, 2016, 08:26:49 p.m. »
Advertisement
salut, stiu daca nu ma insel ca majoritatea masinilor au acest radiator de clima in masina prin bord. Nu sunt sigur daca si 450 are asa ceva in bord. Ideea este ca undeva imi scapa putin freon, il pierd cam in 3-4 zile. Am bagat substanta florescenta si m-am uitat 2 zile cu ochelari de uv si neon cu Uv pentru depistare si nu vad pe nici o teava sau radiatorul de clima din fata masinii nici o pata.
Exista pe smart si asa ceva ? Acela cred ca ar fi singurul loc unde ar putea scapa freon, in rest m-am cam uitat peste, tot, am dat scutul jos si m-am uitat pe tot traseul.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline mapo13

• Incepator
  • **
  • Fan Smart 599 Benzina - 2000 made
Re: Clima
« Răspuns #1 : Octombrie 08, 2016, 11:26:48 p.m. »
Salut ...pot sa iti spun ca am avut aceasi problema ! Pierdeam freonul dupa 3 - 4 zile si nu se vedea pe unde ...cu ochelarii speciali ! Tipul care m-a ajutat avea o sonda foarte faina de depistat "perderea"  freonului .
S-a tot chinuit ....da ala tot bipaia cand se apropiea de radiatorul din fata AC in partea de jos ...hmmmm desi nu se vedea nimic ala bipaia (era reglat pe modul cel mai sensibil) . Uitandu-ne cu atentie dintr-o parte se vedea in partea de jos  ca radiatorul de A.C era putin uleios - dar se vedea greu si cu ochiul liber !
Concluzia - radiatorul era copt - aluminiul avea o gramada de pori microscopici cara scapau freonul dar fara sa il vezi . Am schimbat radiator AC (vezi topic la tutoriale ) si am rezolvat problema .

Noroc si bani

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
« Răspuns #2 : Octombrie 09, 2016, 12:17:11 p.m. »
Radiatorul din fata e  suspect pt asta ,ala ia apa si toate pietricele in bornau , in plus e si fierbinte ; se stie ca procesele chimice  (corodarea in cazul de fata) sunt direct influentate de temperatura .

Offline timady

• Incepator
  • **
  • just registered
« Răspuns #3 : Octombrie 09, 2016, 08:16:33 p.m. »
O sa ma uit mai atent din nou la radiator, dar vroima sa stiu daca la smart exista acel vaporizator prin bord ?

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
« Răspuns #4 : Octombrie 10, 2016, 08:19:22 p.m. »
Este .
You are not allowed to view links. Register or Login

Social media

Facebook grup Pagina de like