Autor Subiect: Problema A/C  (Citit de 22317 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Mesaje postate: 2103
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
    • Poke This Member
Re: Problema A/C
« Răspuns #15 : Aprilie 10, 2009, 06:16:07 p.m. »
Advertisement
multumesc de intentie si de ajutor.
eu l-am sunat alaltaieri pe sorin, am discutat cu el, dar nu a putut atunci si a ramas ptr azi sa mergem impreuna.
intre timp, un coleg de pe clubc4 care lucreaza la un service pe la semanatoarea: RUNE, m-a ajutat sa-mi rezolv pronlema, asa ca ... verificat + umplere instalatie (ptr ca era goala), cam 600 ml cu freon si cu nu stiu ce smecleu fluorescent... (sau cam asa ceva)... m-a dus la vreo 137 ron, parca.
oricum pana in 140 lei
va multumesc incaodata pe aceasta cale ptr ajutor.
cine vrea sa mearga si sa-si verifice/umple instalatia de a/c... spuneti aici :mrgreen:

o zi buna tuturor

Offline Danny80

• Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1780
  • Bucuresti, Romania
    • Poke This Member
    • http://www.smartfan.ro
« Răspuns #16 : Aprilie 10, 2009, 08:32:21 p.m. »
Salut, ma bucur ca ai rezolvat problema, si inca destul de repejor :)
Crezi ca se poate o harta cu locatia si un program de lucru ? asa...sa avem o prima oferta ...
Omul nu a fost creat pentru a fi fericit ci pentru a oscila intre nebunia descoperirii si plictisela de armonie. Fericirea este doar momeala ce-l va tine in cursa, pana la sfarsit !

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #17 : Aprilie 10, 2009, 11:01:59 p.m. »
hmm.. cum sa explic:
pe chei, dispre carrefour orhidea spre semanatoarea, dupa club idm a 2-a intrare, vis a vis de o pasarela pietonala peste dambovita, intrare care are niste bariere. se ia cartela (ptr ca e cu plata intrarea :shock: ) apoi se merge 3-400 m pana la un rondou , se face la stanga pana in capat si apoi la dreapta. de acolo incepe service-ul RUNE. prima hala e ptr tinichigerie/mecanica, iar urmatoarea este ptr a/c
cam pe aici este intrarea: You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Ionut

• Senior
  • Mesaje postate: 488
    • Poke This Member
« Răspuns #18 : Aprilie 10, 2009, 11:14:59 p.m. »
Deci este in incinta SemaParc exact pe aleea cu "Depozitul de Calculatoare".
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #19 : Aprilie 12, 2009, 09:20:35 a.m. »
da... acolo este.
partea proasta e ca au pus bulangii aia bariere, iar intrarea este cu plata.
eu am stat putin, dar ma gandesc la cei care isi duc masina la mecanici si o lasa cateva zile....
probabil ca-i rupe la buzunare  :cry:
nu mi se pare normal :| , dar... suntem in romania si trebuie scos banu si din piatra seaca.... de la fraieri :cry:

oaneasilviu

• Vizitator
« Răspuns #20 : Aprilie 12, 2009, 09:47:26 a.m. »
Instalatiile de aer conditionat sunt relativ simple ...am un prieten care este frigotehnist si stie sa faca si autoturisme ....mie imi pocnise un holender la nissan acum ceva timp ...a taiat conducta unde era holenderul rupt a bagat holenderul nou  a bercuit teava a incarcat instalatia cu freon si acum merge ....cu tot cu verificare etanseitate, freon, holender, taietura,bercuiala etc ma costat 150 ron ...asa ca daca nu gasiti mai ieftin veniti la Galati

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #21 : Aprilie 12, 2009, 11:32:39 a.m. »
e o idee... doar daca e sa facem o plimbare/intalnire... altfel cred ca se mai gaseste si prin bucale cate unu sa faca treaba buna mai subtire la pret  :mrgreen:

Alex

• Vizitator
« Răspuns #22 : Iunie 24, 2009, 11:19:35 p.m. »
La 42-ul vechi sunt in fata, de aceea se tot ciobeau de la pietre si altele si tot murea AC-ul. Tu pari sa ai unul nou, dar sunt f convins ca tot acolo e. Zi-le ca ti-a murit si AC-ul si gata. Si fara rusine baga ca ieri mergea si azi dupa accident nu mai merge!

Edit: Acum ca m-am mai uitat odata la poza, pari sa ai 42 vechi (450). Deci sigur l-ai busit nitel. Tine-te de capul lor la constatare sa ti-l treaca!

Alex

• Vizitator
« Răspuns #23 : Iunie 25, 2009, 01:59:32 p.m. »
E 450 (42 "for-two" vechi). 451 e 42 nou, 452 e roadster si 454 e 44 (for four adica).

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 2587
  • Bucuresti
    • Poke This Member
« Răspuns #24 : Iunie 26, 2009, 10:00:41 a.m. »
Bine ai venit ! eu mai cu intarziere iti fac primire :P

Ce sa zic eu cred ca se poate pe RCA sau CASCO ce ai tu, ideea e sa fie ala de treaba si sa inteleaga .

Incearca dupa aceea sa incereci sa rezolvi cu Augsburg, deoarece sunt mai atenti si mai rapizi ca si Casa Auto.

Asta daca nu ai masina de schimb dar daca ai o poti lasa la Casa Auto :P
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 2587
  • Bucuresti
    • Poke This Member
« Răspuns #25 : Iunie 26, 2009, 10:25:57 a.m. »
Foarte ciudat ca Asirom nu are in lista pe cei de la Casa Auto , pentru ca e singura reprezentanta autorizata Mercedes-Smart.
Ma bucur sa aud asta si ca zici numa de bine de ei, noi astia mai saraci :P care ne-am dus la ei au cerut niste preturi de 2 sau 3 ori mai mari decat in Germania.

Noi comandam piesele din afara originale de la productor sau chiar Mercedes, si ne ducem la service-uri unde manopera e in limita decentei.

Oricum inca o data felicitari ca nu ai avut probleme cu ei ;) poate ai o pila buna si ne zici si noua :P

Sper sa rezolvi problema cu A/C si sa ne zici daca raceste bine .
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

MihaelaYZR

• Vizitator
« Răspuns #26 : Iunie 26, 2009, 07:07:04 p.m. »
Citat din: \"purs\"
Am inteles, mersi de lamurire. Cred ca asa am sa fac, am sa le spun la service ca nici A/C-ul n-a mai functionat dupa accident ... :(

Buna, din cate stiu eu exista un fel de lampa speciala cu care se uita ei sub masina si vad daca sunt urme de freon. Deci daca ti se trage de la accident probabil le vor vedea. Daca ti se trage de anul trecut nu le vor vedea si nu ti-l vor repara.

Eu cand am luat masina m-am trezit ca nu am aer conditionat si i-am umplut instalatia. Acum e ok. Au verificat si cu lampa aia si nu scapa pe nicaieri. Am auzit si variante ca e din cauza ca e masina veche (2000) dar si ca e recomandat sa mai dai drumul la aer si iarna cand ajungi intr-un spatiu inchis cu o temperatura rezonabila. Asta ca sa circule freonul in ea ca sa nu te trezesti fara el dupa iarna....

...cu asigurarea, daca nu vrei sa platesti din buzunar, la urmatoarea plata ti-as recomanda sa te interesezi care din firme are contract cu casa auto sau augsburg. cu astia din urma are Asiban. eu la ei am.

Multa bafta si racoare!
Mihaela

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #27 : Iunie 27, 2009, 12:54:12 a.m. »
in afara de lampa aia, se baga si o substanta fluorescenta care, daca ai scurgeri, arata pe unde ai scurgeri ;)

alinutta

• Vizitator
« Răspuns #28 : Iulie 01, 2009, 10:17:40 a.m. »
Eu am avut probleme cu radiatorul si am fost la un service de cartier. STR. PETRU MAIOR prima casa pe stanga. Asta ela intersectia Banu Manta Titulescu, in pe partea cu Primaria sect.1. O iei pe Banu Manta in spre Basarab (podul la care se lucreaza)faci  dreapta la semafor (unde e loto-prono si o librarie)iar dreapta si ai ajuns pe str.Petru maior.
Au preturi ok si poti sa negociezi. Ei se ocupa numai de radiatoate si ac. Freonul costa cam 160 ron.
Atentie nu bagati freon de frigider e fffff periculos la smart iti corodeaza radiatorul.

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
  • Mesaje postate: 644
  • Peste gard este Bucuresti,Romania
    • Poke This Member
    • IT&SECURITY SYSTEM
« Răspuns #29 : Iulie 02, 2009, 04:18:06 p.m. »
Acum la frigidere e tot R134a. La alea foarte noi e freon ecologic.
You are not allowed to view links. Register or Login - SMART FORTWO CDI

Social media

Facebook grup Pagina de like