Autor Subiect: smart fortwo - help  (Citit de 17558 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

medes

• Vizitator
smart fortwo - help
« : August 22, 2009, 11:55:18 a.m. »
Advertisement
buna. am achizitionat si eu un smart fortwo pure de 10zile.motor de 600cmc, abs, esp,2 airbaguri,cutie automata cu tiptronic, 80.450km. sunt foarte multumit de el dar as dori sa ii fac ceva modificari.
adica miar trebui urmatoarele lucruri:
- plase laterale pe usi ( buzunare)
- material despartitor in portbagaj  ( este in forma de "L")
- proiectoare de ceata
- suporturile acelea de pahar, sticla...
- suport de telefon
- cric
- covorase originale smart de cauciuc
- scai ( deci intr-un catalog de la smart am gasit un fel de "tringhi" pe post de scai")

catalogul este aici: You are not allowed to view links. Register or Login
nu este un site ceva in romania de unde as putea sa le cumpar? sau unde leas putea gasi? dar nu la reprezentanta mercedes in romania.

ca si orice masina are ceva probleme si am fost in service cu ea sa le rezolv, adica
- imi ploua in masina pe partea dreapta, mai exact pe la oglinda - cei de acolo miau zis ca trebe schimbat chedarul - asa este?
- manerul usi din partea stanga are o problema, adica excursia lui se intrerupe pe la jumatate, deci are ceva si nu stiu ce,( am citit abia acum ca se poate schimba cablul) eu am comandat alt maner la mercedes. oare se rezolva problema? sau totusi numa cablul trebuia schimbat?

Offline Ionut

• Senior
  • Mesaje postate: 488
    • Poke This Member
Re: smart fortwo - help
« Răspuns #1 : August 22, 2009, 03:31:32 p.m. »
Manerul de la usa trebuie uns + cablul eventual cu WD50.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Mesaje postate: 2103
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : August 22, 2009, 06:22:47 p.m. »
bine ai venit printre noi  :mrgreen:
prezinta-ti masina, eventual si cu ceva poze si sa ajungi, daca poti, la intalnirile lunare pe care le avem in prima sambata din luna ;)

ptr ceea ce vrei sa-ti pui pe breloc poti vb cu userul zephine, aici pe forum unde are si un topic ... cu ce vrea fiecare ;)

medes

• Vizitator
« Răspuns #3 : August 23, 2009, 09:33:44 a.m. »
bine v-am gasit.chiar ma bucur ca am dat de acest forum din cauza faptului ca am cautat pe google un forum smart si am gasit acela de pe softpedia unde nu te lasau sa vorbesti aproape nimic din cate am observat. deocamdata mersi mult de ajutorul oferit, o sa incerc sa iau legatura cu user-ul zephine si sper sa gasesc ce doresc.in legatura cu manerul din pacate nu mai pot face nimic din cauza faptului ca deja a fost comandat unul nou la mercedes.(va explic cum sta treaba si cu acel maner).
in legatura cu prezentarea masinii, deci este un smart fortwo pure, din 2002 (adus in Romania in ianuarie 2005), cu un motor de 600cmc, 33KW, cu 81.450KM.in rest cred ca este modelul de baza. are abs, esp, 2 airbaguri, inchidere centralizata cu telecomanda.Masina am cumparato de la o persoana din Medias, cu pretul de 1500 euro.
in data de 21.07.09, la ora 8 dimineata m-am prezentat la service-ul seat de langa sighisoara.
deci ideea este ca vreau sa schimb toate anumite piese, adica: filtru de aer, filtru de polen, filtru de ulei, filtru de motorina, bucsi, bujii, antigel.
geata spate dreapta are "8", a fost lovita si a trebuit comandata alta.
miam comandat un alt maner la usa dreapta.
un alt cheder la usa stanga, deoarece ploua in masina pe acolo.
un cablu dreapta pentru frana de mana.
2 telescoape pe fata si cam atat din cate imi aduc aminte.
saptamana viitoare ajung piesele si ma duc din nou sa o rezolv.
o mica problema care ma deranjat este urmatorul lucru, si anume au reusit sa imi schimbe un singur lucru (deoarece ma grabeam eu) antigelul si in momentul cand am plecat de acolo am parcurs 1km, iar punctele de pe bord din dreapta au ajuns la 120grade si a inceput sa beep-aie.ok am tras pe dreapta si am astepta pana si-a revenit la 80grade.am ajuns acasa totul ok si sambata seara cand am iesit umpic prin oras, aceeiasi problema, doar ca de data asta nu mai scadea nici cum sub 100grade.deci nici 80 nici 120, am intors si am venit acasa desigur a urcat la 120 si la fel beep-aia intruna. cand ajung in curte s-a oprit si beep-aitul si am revenit brusc si la 80 de grade.nu mai stiu ce sa cred.o sa vad ce ii pot face cu ajutorul tatalui meu daca nu ma duc cand ma duc din nou la service sa vad ce pot face atunci.
mai are o problema din pacate cu abs-ul. si anume ramane aprins becul pe bord, el merge, pun frana si il simt, dar cei de la service mi-au spus ca merge, dar nu merge cum trebuie.au legat masina la un computer si am facut ceva ture cu ea, iar rezultatul a fost urmatorul: " nu stim exact ce are, trebuie sa va prezentati la un service merdeces". atunci o sa incerc sa ma prezint la un service mercedes, unul pe care il recomandati voi.
pozele o sa le pun imediat, ca trebuie sa ii fac.in legatura cu intalnirile voastre eu sunt din medias, desigur ca vreau sa vin si eu dar nu cred ca o sa vin la bucuresti ca nu prea am timp.dar mai vedem.

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #4 : August 23, 2009, 02:24:59 p.m. »
lasand la o parte micile probleme electrice pe care le ai... eu zic , ca e pomana curata la banii pe care i-ai dat... :shock:
s-o stapanesti sanatos  :mrgreen:

Offline Danny80

• Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1780
  • Bucuresti, Romania
    • Poke This Member
    • http://www.smartfan.ro
« Răspuns #5 : August 23, 2009, 11:26:45 p.m. »
recomandarea mea pentru faza cu ABSul ...este sa cureti senzorii, daca nu ma insel ...sunt undeva in tamburii rotilor de pe spate...din cate am inteles ...se cam ingroapa in mazga...si nu stiu ce sa mai comande.

un posesor de 42 care a umblat acolo ..va sti sigur sa`ti spuna mai exact.
Omul nu a fost creat pentru a fi fericit ci pentru a oscila intre nebunia descoperirii si plictisela de armonie. Fericirea este doar momeala ce-l va tine in cursa, pana la sfarsit !

medes

• Vizitator
« Răspuns #6 : August 23, 2009, 11:38:43 p.m. »
da si eu am fost de aceeiasi parere ca nu au fost multi bani, plus ca o sa o folosesc exclusiv in cluj.
in legatura cu senzorii, mersi mult de tot, o sa incerc eu sa ii curat cumva, iar daca nu in cel mai rau caz o duc in service.
uite si pozele promise
[/URL] You are not allowed to view links. Register or Login

ideea inscriptionarii cu "forfun" a venit de aici: You are not allowed to view links. Register or Login.
casetofonul a fost schimbat de fostul proprietar (desi mi-ar fi placut foarte mult cel original).
difuzoarele din spate eu le-am pus, deoarece erau 2 gauri urate in tabla si se vedea buretele acela galben.
capacele la fel tot eu le-am pus, sincer arata mai completa.
si dupa cum se vede din poze imi lipsesc de pe usi plasele acelea, defapt "buzunarele"

medes

• Vizitator
« Răspuns #7 : August 24, 2009, 12:08:56 a.m. »
as mai avea o intrebare, si anume: ceasul nu merge tot timpul. deci la inceput am obs ca mergea doar cand era motorul oprit, iar cam am fost nevoit sa fac un drum pana la cluj cu el lam fixat in medias si pana m-am reintors acasa in aceeiasi zi am mers perfect, chiar daca am mai oprit motorul. acum vad ca iarasi merge doar cum vrea el. stie cineva ce as putea sa ii fac?

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #8 : August 24, 2009, 08:52:08 a.m. »
teoretic, ceasul merge si daca e oprit motoru :| . sa te uiti la mufa, poate a iesit...
e simplu : desfaci si ridici triunghiul care are butonul de avarie si ai un cablu care vine de la ceas si cu o mufa care intra direct pe cablaj ;)

medes

• Vizitator
« Răspuns #9 : August 24, 2009, 09:11:23 a.m. »
aha, ok ms am sa incerc asa.

medes

• Vizitator
« Răspuns #10 : August 28, 2009, 12:40:24 p.m. »
cateva poze cu noile stergatori.pretul pe bucata este de 64 lei, iar calitatea este foarte buna, sincer sunt foarte multumit de felul in care sterg:

medes

• Vizitator
« Răspuns #11 : August 28, 2009, 12:49:11 p.m. »
o sa revin cu poze in momentul cand adaug proiectoarele de ceata, folia neagra pe geamuri si buzunarele laterale (de pe usi).
in legatura cu manerul de usa din stanga,l-am schimbat cu totul, am comandat unul nou original de la mercedes si am rezolvat problema.
ce trebuie sa fac daca imi ploua in masina pe usa din stanga, pe la oglinda? am inteles ca este o problema obisnuita la modelul asta.eu am comandat si chedarul de usa, dar nu sunt sigur ca aia este rezolvare.

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #12 : August 28, 2009, 01:07:37 p.m. »
Citat din: \"medes\"
in targ la vitan le iei cu 30 lei... daca stii  sa te tocmesti putin ;)

medes

• Vizitator
« Răspuns #13 : August 28, 2009, 01:21:13 p.m. »
pai in primul rand sunt din Medias :D. si in al doilea rand am gasit modelul acesta de stergatoare lat la 18lei,dar vanzatorul mi-a spus ca nu sterg aproape deloc. si atunci mi-au facut comanda la modelul acesta champion + ca lea-am vrut noi.

medes

• Vizitator
« Răspuns #14 : Septembrie 12, 2009, 11:41:33 a.m. »
am si eu o intrebare. a schimbat careva difuzoarele din fata? se ajunge la ele destul de greu? e o treaba complicata? ca din cate vad pe evilution, e destul de greu. am citit un topic pe forum in care cineva le-a schimbat si a spus ca nici macar nu sunt de 13cm ca sunt doar de 10cm. e adevarat? iar in usi, si-a pus cineva difuzoare, se merita?se prind bine in plastic?

Social media

Facebook grup Pagina de like