Autor Subiect: Consum  (Citit de 66364 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Mesaje postate: 2103
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
    • Poke This Member
Re: Consum diesel, urban si extraurban ?
« Răspuns #30 : August 17, 2009, 08:25:45 p.m. »
Advertisement
eu ce puii mei sa zic?? cum naiba scoateti voi consumuri din alea... habar nu am
in fine... trebuie sa-mi fac timp sa ma intalnesc cu rivelino si sa schimb injectoarele... sa vad ce consum imi iese  :|

Alex

• Vizitator
« Răspuns #31 : August 17, 2009, 11:51:28 p.m. »
Accelerezi tare (dar nu la maxim), schimbi la turatii 2200-2600rpm, si cand ajungi la 90km/h gata te cumintesti. Si inca ceva, eu folosesc mereu aerul conditionat, il dau la 17grade la inceput si dupa 2 min il las la 22, ventilatorul la jumate. In felul asta e racoare in masina si consumul nu este afectat de loc din experienta mea. Duminica am facut 620 de km (CT-BZ-B-CT) cu un consum mediu de 4.6% pt toata calatoria. Am folosit AC toata ziua mai putin in ultimile 2 ore (de la 10 la 12pm) si nu am obs sa scada consumul fara AC.

Cea mai multa benzina se iroseste atunci cand trebuie sa franezi, deci anticipati traficul si ridicati piciorul total de pe acceleratie pt a reduce viteza. Daca il tineti chiar si putin, consumul va fi mai mare pt ca motorul se va chinui sa respire prin clapeta aproape inchisa. Cea mai multa putere per litrii de benzina consumata o veti obtine cand accelerati puternic la turatii relativ mici 2000-2800rpm.  Nu stiu cum e cu astea turbo, dar la mine asa scot garantat cel mai mic consum, chiar si in traficul din oras!

VladG

• Vizitator
« Răspuns #32 : Septembrie 25, 2009, 05:38:52 p.m. »
Hmm... Al meu e cel mai gurmand de pe aici (44, 1.5l, benzina), dar daca tot mi-am luat motorul ala, nu prea merg la consum minim, ca-mi plac acceleratiile lui, asa ca 6800 ture sunt destul de des atinse.
Astfel, iarna mi-a consumat maxim 12.5% in Bucuresti si in mod curent in jur de 10%, la fel si vara, cu ac.
Daca il menajez, se comporta si el corespunzator, la 100-110km/h consuma 5.8%, asta fiind consumul minim, dar nu prea reusesc sa merg asa.
Pe autostrazi, in Germania, cu 150-170km/h, 7.7%.
Deci daca ii dai, consuma pe masura, daca mergi linistit, se linisteste si el....

koko

• Vizitator
« Răspuns #33 : Septembrie 25, 2009, 06:23:40 p.m. »
offtopic: Vlad, bine ai venit! Cred ca tu esti cel cu care am vorbit astazi dimineata pe Virtutii. Ma insel?
Sa revin la consum: al meu 1.3 benzina consuma in oras undeva la 7,5-8%. Daca merg pe centura 6,3%. In afara, mers linistit, 5,3%

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 2587
  • Bucuresti
    • Poke This Member
    • http://www.smartfan.ro
« Răspuns #34 : Septembrie 25, 2009, 08:11:22 p.m. »
Ba parca titlu zice altceva   :lol:  hai ca il redenumesc  :lol:

La al meu vreau sa zic ca a crescut putin consumul decand cu namila aia de filtru  :lol: si poate si din cauza masinii care usor usor incepe sa faca multi km  :lol:

La mine a urcat consumul la 8 l  la suta de km mers blana  :P 170-180 curbe 190-140  si inainte nu sarea de 6 max 7 cu filtrul normal standard
Deci cresti performantele si creste si consumul  :P  

Bine ai revenit VladG !
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

medes

• Vizitator
« Răspuns #35 : Septembrie 26, 2009, 08:36:38 a.m. »
Smart fortwo, 599cmc, 2002, benzina

consum extern 2,5l/100km , fara aer conditionat (oricum nu are), viteza de 80-90km/h, modul semiautomat, schimbat pana in 3000 de ture. deci pe calea turzii la iesirea din Cluj este un petrom, am facut plinul acolo si am mers pana la intrarea in Medias la petrom, 117km, iar la petrom in medias am facut din nou plinul adica 2,5litri. si ar trebui tinut cont,poate, si de faptul ca drumul Medias - Cluj este plin de hule si mult de urcat.

consum intern, adica, deocamdata in medias, de la 1 octombrie in cluj, nu il cunosc inca, dar pot sa va spun anumite lucruri. am facut plinul si cu primul punct din afisaj am mers 200km, cu al doilea punct am mers 60km, si cu al treilea punct am mers 80km deocamdata si inca mai merg cu el.mergand doar pe semiautomat si schimbat pana la 3000 ture.deci sincer pot sa aproximez ca merg in oras cu un plin cam 700km.dar deocamdata astea sunt doar aproximatii, cand ajung in cluj si fac un plin acolo o sa revin cu adevaratul consum intern.

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
  • Mesaje postate: 644
  • Peste gard este Bucuresti,Romania
    • Poke This Member
    • IT&SECURITY SYSTEM
« Răspuns #36 : Septembrie 26, 2009, 08:30:18 p.m. »
vedeti la mine in semnatura cu exceptia lui 6.60 la care am pus pe un prost sa noteze si a facuto lata. pana sa noteze el eu facusem un calcul si iesise la 4.40 cu un drum judetean de 80 km. acolo unde vedeti si drum afara este un singur drum judeteam de 80 km. restul Bucale
You are not allowed to view links. Register or Login - SMART FORTWO CDI

VladG

• Vizitator
« Răspuns #37 : Septembrie 28, 2009, 05:21:26 p.m. »
Citat din: \"koko\"
offtopic: Vlad, bine ai venit! Cred ca tu esti cel cu care am vorbit astazi dimineata pe Virtutii. Ma insel?

Eu eram. :)
Salutari! Scuze de offtopic.

geana

• Vizitator
« Răspuns #38 : Octombrie 02, 2009, 01:00:40 a.m. »
vorba cuiva de mai sus nu stiu cum scoateti consumurile astea...eu mai mult de 400 km nu fac cu un plin in bucuresti....smart fortwo 700cc benzina

medes

• Vizitator
« Răspuns #39 : Octombrie 02, 2009, 09:02:33 a.m. »
este o diferenta destul de mare intre circulatia din bucuresti si cea si cluj. smart fortwo 600cmc, 45cp, benzina

Diurpaneus

• Vizitator
« Răspuns #40 : Octombrie 06, 2009, 01:35:02 p.m. »
un site unde apar consumurile pe perioade lungi de timp: You are not allowed to view links. Register or Login

viezurica

• Vizitator
« Răspuns #41 : Noiembrie 25, 2009, 09:54:10 p.m. »
Astazi am facut consumul, clasic, la pompa...plin, mers 76km - jumatate in oras, jumatate pe autostrada cu 135-125Km/ora in functie de panta(din nefericire daca urci mai scade viteza, atat poate), adica piciorul la podea. M-am intors in Bucuresti si am alimentat exact de la aceeasi pompa pana la plin (2,8L). Rezultatul 3,6L/100Km mixt.
 Este un superconsum fata de ce ma asteptam citind pe aici, probabil ca in oras nu sare de 4.5 iar in afara un 2.8 la viteza maxima. Precizez ca afara am mers la maxim sa curat un pic injectoarele, masina a stationat vre-o 6 luni si ii trebuia un imbold...:D.

Offline Ionut

• Senior
  • Mesaje postate: 488
    • Poke This Member
« Răspuns #42 : Noiembrie 25, 2009, 10:11:40 p.m. »
3.6% este un consum bun pt diesel, dar eu am obtinut 3.75% pe o distanta de vreo 350km cu benzinara sotiei. Viteza a fost de maxim 110km/h, la maxim adica 135 km/h cat este limitata consumul creste destul de mult pana aproape de 7-8% deoarece masina nu este aerodinamica.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline GERULA

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 114
    • Poke This Member
« Răspuns #43 : Decembrie 07, 2009, 12:24:46 p.m. »
Salut!
Sotia are un fortwo 599 cc pe benzina si scoate un consum de ma infioara: cam 8 - 9 % in oras!!!Cutia este semi-automata .
Asta vara consuma mai bine ,decind a dat putin frigul zici ca este camion.Acum o luna i-am schimbat toate filtrele , uleiul , uleiul din cutie si antigelul .Aerisirea am facut-o ca la carte.Daca asta vara apa nu ajungea la 80 de garde , acum ajunge.
Dar cred ca s-a marit si consumul.
Aveti vreo idee care sa fie cauza?

Offline Ionut

• Senior
  • Mesaje postate: 488
    • Poke This Member
« Răspuns #44 : Decembrie 08, 2009, 12:25:40 a.m. »
Sa pui numai benzina de 95, incearca sa schimbi si pompa eventual, sa schimbe pe la 2700-2800 rot/min, verifica presiunea in cauciucuri sa fie cam 1.8 bar pe fata si 2.2 bar pe spate....cam astea imi vin acum in minte.
You are not allowed to view links. Register or Login

Social media

Facebook grup Pagina de like