Autor Subiect: Unde duc Buburuza la doctor  (Citit de 2535 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mariopus

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 49
    • Poke This Member
Unde duc Buburuza la doctor
« : August 30, 2010, 03:48:34 p.m. »
Advertisement
Salut!

Acum cateva zile, am avut nefericita sansa sa ma trezesc cu o Skoda Octavia care traversa linia dubla continua fara sa se asigure, rezultatul fiind unul sigur: colt dreapta fata lovit, far spart, masca plastic sparta.
Avand in vedere ca vreau sa repar masina pe RCAul vinovatului(Astra Asigurari) vin si intreb daca ma puteti ghida in tot procesul, avand in vedere ca tipul de la Astra m-a testat(zic eu) zicandu-mi ca poate fi dauna totala ca piesele sunt foarte scumpe si neaparat sa merg la serviceul indrumat de el(Oceania, O..ceva, nu mi amintesc acum).
Dupa telefonul de rigoare la Rivelino, am venit sa intreb, unde duc Smartul, si care ar fi varianta cea mai buna pt a-mi repara micul campion:P.

Orice informatie e binevenita, deci multumesc in avans celor mai trecuti prin probleme.

Offline Pucca

• Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1766
  • Gen: Femeie
  • Bucuresti smart 44, 1.3 cu inimioare
    • Poke This Member
    • http://bloggermarin.net/
Re: Unde duc Buburuza la doctor
« Răspuns #1 : August 30, 2010, 05:11:52 p.m. »
Eu cand am fost palita de o skoda mi l-am dus la Casa Auto, ei fiind recunoscuti ca printre putini care repara oficial smarturi.
Verifica cu ei daca au contract si cu cei de la Astra, stiu ca mai toate firmele de asigurari/RCA-uri au semnat contract cu ei pentru a iesi mai ieftin.

Spune-i "baietelului" de la Astra ca dauna totala se da doar cand pretul reparatie il depaseste pe cel la care este asigurata masina. Si din moment ce este RCA nu Casco nu ai cum sa dai dauna totala.....sa dea un search pe gogu daca nu te crede sau sa intrebe pe cineva care stie despre ce este vorba.

Dupa constatare trebuie sa ti se dea o lista de service-uri agreate, daca domnul de la constatari nu ti-o da suna unde te intereseaza si intreaba daca au decontare directa cu astra asigurari, asta inseamna ca tu sa nu platesti nimic si sa te doara la bascheti. Daca au decontare cu Astra, mergi cu masina la casa auto si ei iti comanda piesele iti iau sample de culoare si pe urma cand vin piesele te cheama sa ti le monteze. De mentionat este sa nu lasi masina acolo, roaga-i sa iti vopseasca peisele ca tu sa vii doar sa ti le monteze, spune-le ca nu ai cu ce sa te deplasezi si ca iti e imposibil sa stai fara masina mai mult de jumatate de zi.

Daca ai nevoie de mai multe info-uri let me know.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline mariopus

• Nou-venit
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : August 30, 2010, 06:16:01 p.m. »
In primul rand mersi frumos de raspuns.

Acum, cu dauna totala, mi se pare foarte ciudat.
Nu stiu de unde sa aflu exact daca Astra e obligata sa imi plateasca integral reparatiile indiferent de costuri vs evaluarea pretului masinii.
Tipul de acolo a batut moneda pe faptul ca exista o valoare a masinii considerata acum. Am plecat de la valoarea ei de catalog din catalogul Schwacke, si (desi nu mi a zis la ce valoare e echivalata acum masina), mi-a spus ca trebuie sa ma incadrez in 1750 de euro cu reparatia totala, ca daca trec se considera dauna totala si primesc un procent din valoarea asta de 1750 euro. Mi se pare nu dubios ci stupido-ciudat, avand in vedere ca am simtit tot timpul ca incearca sa ma abureasca cat poate.

Din fericire pe deviz imi e trecuta toata masca fata(asa stia tipul de la asigurari ca vine o singura bucata de la usa pana la usa), far, dar si structura de otel de peste lonjeroane care e doar zgariata.

Pretul total pt ce scrie pe hartia de la asigurari e ~4900RON(~2000 RON doar masca de plastic, 1000RON bucata de otel de peste lonjeroane, ~700RON far) ceea ce inseamna ~1200E, deci mai raman 550.
Ideea e ca la cum am fost tratat nu ma intereseaza foarte mult unde o fac, atat timp cat e lucrat de calitate(mare inginerie nu e sa pui aripile si un far). Bonus ar fi sa fie cat mai aproape de maximul suportat de RCA, doar pt ca Astra sa suporte cu costuri cat mai mari, legale, modul chestionabil in care am fost tratat.

Deci, ca si concluzie, o duc la Casa Auto si intreb clar exact cat costa ca sa nu apara vreo problema(deci sa ma incadrez in suma celor de la Astra) sau imi recomandati alt service?

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1158
  • Gen: Bărbat
  • 44 Happy Owner
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : August 30, 2010, 09:15:43 p.m. »
Hi hi pai, din cate am inteles eu, omul de la astra isi fura singur caciula. Daca iti da dauna totala desi e exagerat de mica evaluata valoarea masinii (...dupa mine) atunci tu esti cel mai castigat. Iti da banii iar tu ramai si cu epava. Astfel tu cu banutii aceia mergi unde vrei si fara facturi devize etc, cum e in romania, ti-o repari si ramai si cu o caciula de bani.
Recunosc nu am o parere avizata si nici nu am vazut masina deci judec simplist. Sper sa te fi ajutat totusi :)

andrei_emil

• Vizitator
« Răspuns #4 : August 31, 2010, 09:35:14 a.m. »
Salutare,

Cred ca tipul de la Astra avea dreptate. Daca ai un Smart vechi de 10 ani, cam asta ar fi valoarea lui, mai mult de 2000 de euro nu vad cum sa valoreze. Daca faci un accident, reparatiile pot costa sub 2000 de euro (dauna partiala) sau peste 2000 de euro (dauna totala). Daca iti da dauna totala, nu vei vedea toti cei 2000 de euro, pentru ca mi se pare ca tin cont de epava. Sper sa nu gresesc, sa ma corecteze cineva in cazul acesta, dar eu asa stiu.
« Ultima Modificare: August 31, 2010, 09:37:14 a.m. de andrei_emil »

Offline Pucca

• Moderator
  • Profesionist
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : August 31, 2010, 11:55:09 a.m. »
Parerea mea este sa il suni pe tipul care ne face noua RCA-urile, ai pe aici pe undeva numarul lui si sa il intrebi pe el direct ce si cum, el fiind in bransa stie mai bine decat noi cum gandesc firmele de asigurari. :) sau macar iti poate da un sfat ce sa faci. :) daca nici asa nu rezolvi

Si a mea tot din 2001 era si pe nimeni nu a interesat din ce an era rabla mea :) insa nu stiu acum la cate chichite sunt...

Offline mariopus

• Nou-venit
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #6 : Septembrie 01, 2010, 10:14:16 a.m. »
Vb la Casa Auto, au inteles ca vreau sa rezolv doar pe RCAul vinovatului, deci sa nu am eu alte costuri, acum ramane de vazut ce se va intampla.
Luni se pare ca intra masina in service,  iar azi merg sa fac comanda de piese.
Hopefully, daca se tin de cuvant, marti ar trebui sa fie gata, si in functie de acceptul de plata, back on the road where it belongs.

Offline Pucca

• Moderator
  • Profesionist
    • Poke This Member
« Răspuns #7 : Septembrie 01, 2010, 10:26:17 a.m. »
dar i-ai intrebat daca eu decontare directa cu Astra? Asta este cel mai important, pentru ca altfel ca sa o scoti din service trebuie sa platesti tu si pe urma sa iti plateasca cei de la RCA

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Mesaje postate: 2103
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
    • Poke This Member
« Răspuns #8 : Septembrie 02, 2010, 07:37:43 p.m. »
la decontare directa iti ridici imediat masina
in rest (daca nu au decontare directa), o sa se astepte confirmarea de plata - asta cam 2 saptamani cel putin, apoi iti ridici masina  ;)

Offline mariopus

• Nou-venit
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #9 : Septembrie 03, 2010, 04:30:31 p.m. »
Dap, au decontare cu Astra, acum sa vedem cum se descurca.
 Offtopic, in timp ce asteptam sa imi puna actele in ordine(cu foarte mare greutate...) a venit un domn care cu siguranta venea de la mare, cu un S Klasse, si m-a intrebat:"Ai vericule sa imi schimbi 100 de euro?"
Tipul care imi facea comanda de piese a fost saritor si i-a intins repede 400 RON pe hartia cea verde.
=> gust amar de inceput, sa vedem totusi daca sunt competenti la pus o aripa si un far:))

Offline mariopus

• Nou-venit
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #10 : Septembrie 14, 2010, 02:59:28 p.m. »
13 septembrie - luni - la o saptamana dupa ce am dus masina in service.
Am hotarat sa merg personal sa vad ce se mai intampla cu masina.
Se pare ca au ajuns in sfarsit aripa dreapta si farul + ceva plastice gasite rupte pe langa far, si deja am primit promisiunea ca incep sa lucreze la masina...

La intrebarea:"N-ar trebui sa dureze mai mult de 2 zile sa punem o aripa si un far chiar daca aripa trebuie vopsita, nu?" Am primit raspunsul simplu:"Nu, nu, da... adica, nu. Nu stiu, oricum va sun, va tin la curent".

Culmea extrema a fost ca mi s-a comunicat ca trebuie data si aripa de pe partea cealalta jos, si e foarte probabil ca la aceasta manevra, sa trebuiasca desfacuta antena aflata langa oglinda stanga fata, dar cel mai probabil din cauza prafului, se va strica si va trebui inlocuita, dar RCAul nu acopera asta.

M-am facut ca nu aud, zambind si explicand ca nu e nicio problema atat timp cat se constientizeaza ca ideea este sa NU platesc absolut nimic.

More to come, stay tuned

Offline mariopus

• Nou-venit
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #11 : Septembrie 15, 2010, 02:49:55 p.m. »
15 septembrie - tocmai ce am vb cu persoana care a preluat masina mea.

Dupa ce in jurul pranzului nu stia ce s-a mai intamplat cu masina, am fost sunat in cateva ori si mi s-a comunicat ca maine cel mai probabil se va vopsi aripa. Asta in conditiile in care am discutat foarte clar ca maine(joi) vreau sa scot masina din service.

=> din ce in ce mai putin respect pt tara asta.
E prima data cand m-am lovit de Mercedes Romania, dar se pare ca Tiriac nu isi rasfrange deloc personalitatea nemteasca si demanding catre angajati.
Acum inteleg de ce prospera micile case auto care aduc masini nemtesti la 0km din Germania.
Mi-am pus intrebarea de ce mama naibii ai vrea sa cumperi o masina nemteasca nou nouta si sa nu vrei sa o cumperi de la reprezentanta. Ei, uite ca am primit singur raspuns...

Offline mariopus

• Nou-venit
  • *
    • Poke This Member
« Răspuns #12 : Septembrie 21, 2010, 05:13:47 p.m. »
21 septembrie - sunt anuntat ca a trebuit inlocuita flansa amortizorului dreapta fata, si ca Astra Asigurari a refuzat plata explicand ca nu ar avea nicio legatura cu evenimentul intamplat.

Yey, se pare ca ii dau in judecata!

Offline Pucca

• Moderator
  • Profesionist
    • Poke This Member
« Răspuns #13 : Septembrie 21, 2010, 05:59:07 p.m. »
in constatare ce scria? Teoretic in constatare iti scrie obsolut tot ce trebuie inlocuit ca d'aia se face, nu? Si oricum atat timp cat tu nu ti-ai dat ok-ul cum au schimbat-o? Cere sa vb cu directorul si amentinta ca vii cu Protectia consumatorului daca nu au ok-ul tau in cele de mai sus.

Offline Danny80

• Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1780
  • Bucuresti, Romania
    • Poke This Member
    • http://www.smartfan.ro
« Răspuns #14 : Septembrie 21, 2010, 09:11:54 p.m. »
ma ...nu stiu ...e cu dus si intors ...ma cam bag ca musca in lapte ...dar zic si eu asa !
sa zicem ca amortizorul ..s`a distrus in accident ...dar ..flansa era ruginita spre rupta ...ea nu a fost afectata ...dar ...fara flansa ...baietii aia nu puteau mota amortizorul ..deci ..ce trebuie facut in cazu` asta ?

se poate considera ...offtopic
Omul nu a fost creat pentru a fi fericit ci pentru a oscila intre nebunia descoperirii si plictisela de armonie. Fericirea este doar momeala ce-l va tine in cursa, pana la sfarsit !

Social media

Facebook grup Pagina de like