Autor Subiect: For Two si bebelusii  (Citit de 7188 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

svladu

• Vizitator
For Two si bebelusii
« : Ianuarie 30, 2011, 08:24:50 p.m. »
Advertisement
Salutare!
Cum se impaca Smartul 42 cu bebelusii sau cu copii pana la 14 ani ?
A incercat cineva scaune de bebelus sau de copii cum sunt in catalogul de accesorii 42?
Din ce am citit prin legislatie este complet exclus sa plimbi copii pe lucurile din fata, dar nu spune nicaieri vre'o excludere pentru masini care au doar locuri in fata.
Eu cred ca este ilegal ... dar na, cum e trendul la noi sa nu respectam nici o lege, a incercat cineva sa plimbe copii ?

Astept info si pareri!
Merci!

Alex

• Vizitator
Re: For Two si bebelusii
« Răspuns #1 : Ianuarie 30, 2011, 08:28:25 p.m. »
E ilegal in scaunul normal, dar daca pui scaun de copil in scaunul smartului nu mai e ilegal. Doar ca daca pui scaun de copil care e cu spatele (copilul se uita la scaunul masinii) musai trebuie sa dezactivezi airbagul pasagerului.

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Mesaje postate: 2103
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : Ianuarie 30, 2011, 11:05:30 p.m. »
din cate m=am uitat la mine nu pot dezactiva airbagu'
n-am vazut de unde.... sau pe unde sa bag cheia  :-\

Offline Marian66

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1007
  • B955MMM
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : Ianuarie 30, 2011, 11:09:39 p.m. »
nu se dezactiveaza decat daca scoti siguranta... caz in care vei inregistra in calculator eroare la airbag si nu se va declansa niciodata niciun airbag pana n-o restezi. deci, nu poti sa l dezactivezi :)
stiu si eu ca daca pui scaunul de copil in dreapta cu fata la scaun trebuie sa dezactivezi airbagul, dar din ce stiu la noi nu poti sa pui scaun de copil in dreapta..
You are not allowed to view links. Register or Login

svladu

• Vizitator
« Răspuns #4 : Ianuarie 30, 2011, 11:18:14 p.m. »
Am vazut ca poti sa scoti cutia aia cu airbag, la modelele astea old style 42 (pana in 2008 parca)  si sa ii pui o rezistenta care sa creada ca e airbag.
Asta din ce am citit pe You are not allowed to view links. Register or Login .
Oricum, si pe alte formuri, exista un model special de smart, care trebuie cablasj, bla bla ... dar in Ro ai voie asa?
Adica la orice masina poti pune scoica pe scaunul din fata daca dezactivezi airbagul? Teoretic da ... ca altfel cred ca nu se mai inventa kestia cu dezactivatul airbagului la copil.

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : Ianuarie 30, 2011, 11:43:33 p.m. »
chestia cu airbagul dezactivat pt scaunul de la copil e de la producator; masinile sunt facute sa circule in toate tarile, unde difera cat de cat legislatiile. probabil ca in alte tari este legal scaunul de copil pe cel de la pasager, in Romania nu, indiferent daca activezi sau nu airbagul. Daca mergi cu el dezactivat, risti doar o amenda, daca mergi cu el activat, risti si copilul :)
daca chiar mergi des cu copilul in masina, ia-ti scaun si pune i buton de dezactivare masinii. nu de alta, dar dezactivatul cu rezistenta e cam permanent
« Ultima Modificare: Ianuarie 30, 2011, 11:58:05 p.m. de Marian66 »

svladu

• Vizitator
« Răspuns #6 : Ianuarie 31, 2011, 10:05:28 a.m. »
Am inteles :) Daca esti amarat si ai doar 42 nu ai voie sa plimbi copilul pana la 12 ani.
Solutia e sa iei 44 :D Sa mearga economia !

Din cate am vazut si pe siteul : You are not allowed to view links. Register or Login sunt niste discutii aprinse acolo! Scaunele astea se pun numai pe locurile din spate, obligatoriu in Ro.

La noi probabil se considera ca iti distrage atentia cand vorbesti la telefon si nu mai esti atent la condus si la fumat :)
Deasemenea nici nu motocicleta sau scooteru nu poti sa ii plimbi pana la 14 ani ! (Ca prin Italia am vazut ca merg cu ei mici pe scootere, dar nu stiu dc merg ei asa, sau e in regulament)

Offline eduard38

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Poke This Member
« Răspuns #7 : Ianuarie 31, 2011, 10:31:01 a.m. »
Eronat tot ce discutati !! Am intrebat inainte de a cumpara smartul (42) la Militie daca am voie sa transport copilul in masina (am mentionat ca are 2 locuri ca de... militia de la noi ......) si ca rasp am primit : se poate daca, copilul este asezat in scaun special de copil iar acesta asezat  pe scaunul masinii, airbagul dezactivat. De ce sa pui copilul cu fata la scaun ?? Pt cei foarte mici poate dar pt copii de la 5 ani in sus parerea mea ca pot sta linistiti in scaunul lor special dar cu fata la drum . Eu trasport copil de 5 ani zilnic in scaunel cu fata la drum , scaunul este legat cu centura masinii, iar copilul cu centurile de la scaunul special. Ar fi prins bine un sistem isofix pt scaun de copil. Drept e ca si eu am cautat sa dezactivez airbagul si nu am gasit de unde ....;i daca nu am gasit eu ca proprietar in nici un caz un militian nu va sti daca e sau nu dezactivat, iar in cat de accident parerea mea este ca airbagul nu cava ajunge niciodata in fata ocupantului unui scaun dat in spate la max. ....parerea mea.... Deci este legal sa transporti copiii in smart dar in scunel special.
Smart Fortwo 2001/benzina rosu/negru 125000Km
0766629905

dydysoft

• Vizitator
« Răspuns #8 : Ianuarie 31, 2011, 01:40:37 p.m. »

Offline Pucca

• Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1766
  • Gen: Femeie
  • Bucuresti smart 44, 1.3 cu inimioare
    • Poke This Member
    • http://bloggermarin.net/
« Răspuns #9 : Ianuarie 31, 2011, 01:46:30 p.m. »
cei de la care am luat eu 44 aveau un bebe de 3 ani pe care il duceau numai in fata, de aici si dezactivarea airbag-ului din fata. Din cate stiu eu, legea iti da voie atat timp cat este in scaun special. Inclusiv imediat dupa revolutie era aceasta lege, pana la 6 ani daca e in scaun special poate sta in fata.

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
    • Poke This Member
« Răspuns #10 : Ianuarie 31, 2011, 04:05:06 p.m. »
la orice masina, cand e dezactivat airbagul la pasager, daca are martor separat (cum e la golf, sub butonul de avarii), clipeste cel separat. daca nu, clipeste din cand in cand cel de pe bord, cum e, de exemplu, la logan. deci ar vedea foarte usor militianul daca e sau nu dezactivat, desi mie mi se pare ca e pt binee copilului sa fie dezactivat

Offline eduard38

• Incepator
  • **
    • Poke This Member
« Răspuns #11 : Ianuarie 31, 2011, 07:37:41 p.m. »
Si eu sunt de acord ca e mai bine pt copil sa fie dezactivat dar de unde se dezactiveaza ????? ( exculs tiganii de genul pui sig si tot stai sa stergi erori ....). Deci solutia scaunul dat in spate la max si mai lasat pe spate (nici mama airbagului nu ajunge pana acolo).  :P
0766629905

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
    • Poke This Member
« Răspuns #12 : Ianuarie 31, 2011, 08:38:23 p.m. »
solutia cea mai buna este instalat buton de dezactivare. din ce am inteles, procedura este descrisa cu lux de amanunt in WIS (programul de service de la mercedes). cumparat piesele originale (butonul, etc.) si montate la un mecanic priceput si pasionat. daca copilul are cateva luni acum, ganditi va ca merita investitia pt ca folosesti functia destul timp

Offline eduard38

• Incepator
  • **
    • Poke This Member
« Răspuns #13 : Ianuarie 31, 2011, 08:55:19 p.m. »
Daca erai atent am zis ca al meu copil are 60 de luni !!!
0766629905

dydysoft

• Vizitator
« Răspuns #14 : Ianuarie 31, 2011, 09:01:52 p.m. »
Edy, eu cred ca @Marian66 se referea la initiatorul topicului... 8)

Social media

Facebook grup Pagina de like