Autor Subiect: For Two si bebelusii  (Citit de 6615 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nick_fabiani

• Vizitator
Re: For Two si bebelusii
« Răspuns #15 : Februarie 01, 2011, 10:28:36 a.m. »
Advertisement
cu riscul sa spunprostii,nu s-a gandit nimeni sa foloseasca cumva portbagajul ptr a pune scaunul de copii?cred ca ala ar fi cel mai safe loc,asta daca incape desigur :)

Alex

• Vizitator
« Răspuns #16 : Februarie 01, 2011, 10:52:03 a.m. »
Nu e deloc sigur in cazul unui impact din spate. Niciodata, dar niciodata sa nu transportati persoane in portbagaj, indiferent de varsta lor sau de tipul masinii.

Offline wormstein

• Senior
  • Mesaje postate: 465
  • Gen: Bărbat
  • Smart Forfour 1.5 benzina 110 hp
    • Poke This Member
« Răspuns #17 : Februarie 01, 2011, 11:05:31 a.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login
cu riscul sa spunprostii,nu s-a gandit nimeni sa foloseasca cumva portbagajul ptr a pune scaunul de copii?cred ca ala ar fi cel mai safe loc,asta daca incape desigur :)
cred ca ala e cel mai nesigur loc intr-un 42. imagineaza-ti un impact chiar si la 50 la ora cand tu stai pe loc la semafor.... si se stie ca impactul lateral e unul din cele mai periculoase pentru creier.
Hai pe You are not allowed to view links. Register or Login!

svladu

• Vizitator
« Răspuns #18 : Februarie 01, 2011, 12:08:47 p.m. »
Drept e ca si eu am cautat sa dezactivez airbagul si nu am gasit de unde ....;i daca nu am gasit eu ca proprietar in nici un caz un militian nu va sti daca e sau nu dezactivat, iar in cat de accident parerea mea este ca airbagul nu cava ajunge niciodata in fata ocupantului unui scaun dat in spate la max. ....parerea mea.... Deci este legal sa transporti copiii in smart dar in scunel special.

Se poate scoate patratul ala si inlocui cu o rezistenta. Am tot citit pe You are not allowed to view links. Register or Login. Buton ca la alte masini, sau cheie speciala nu are smartul.

Daca e asa cum zici cu legea, e fain! Dar din ce am citit pe regulamentul oficial, scrie clar ca numai in spate.
Acuma normal ... dai scaunul din fata la maxim in spate si ii zici ca e cel din spate ! Nu cred ca te amendeaza nimeni !
Probabil e facut asa ca sa nu ii trnasporti in papuc .... sau este facuta prost , ca orice lege de la noi !
Din cat am citit , amenda este 315 ron si nu se dau puncte de penalizare!

svladu

• Vizitator
« Răspuns #19 : Februarie 01, 2011, 12:12:53 p.m. »
Si eu sunt de acord ca e mai bine pt copil sa fie dezactivat dar de unde se dezactiveaza ????? ( exculs tiganii de genul pui sig si tot stai sa stergi erori ....). Deci solutia scaunul dat in spate la max si mai lasat pe spate (nici mama airbagului nu ajunge pana acolo).  :P

La mine scaunul pasagerului nu se lasa pe spate!
Poti sa cumperi si chit cu scaun oficial smart din catalog. Cu buton, cos, tot ce trebuie!
Tehnic se poate face orice, scopul postului este insa si partea legala a problemei!

Merci de info!

Offline eduard38

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 92
  • Gen: Bărbat
    • Poke This Member
« Răspuns #20 : Februarie 01, 2011, 12:18:13 p.m. »
Si eu sunt de acord ca e mai bine pt copil sa fie dezactivat dar de unde se dezactiveaza ????? ( exculs tiganii de genul pui sig si tot stai sa stergi erori ....). Deci solutia scaunul dat in spate la max si mai lasat pe spate (nici mama airbagului nu ajunge pana acolo).  :P

La mine scaunul pasagerului nu se lasa pe spate!
Poti sa cumperi si chit cu scaun oficial smart din catalog. Cu buton, cos, tot ce trebuie!
Tehnic se poate face orice, scopul postului este insa si partea legala a problemei!

Merci de info!

Pe mine nu ma oprit nici un militian sa-mi zica ceva de copil ca este "in fata" si dupa cum am mai precizat am intreba  inainte la militie daca este legal = afirmativ
Smart Fortwo 2001/benzina rosu/negru 125000Km
0766629905

Offline clic

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 15
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #21 : Septembrie 26, 2015, 04:09:54 p.m. »
Din primavara 2015 copii pot fi transportati pe scaunul din fata in orice auto la orice varsta numai cu scaun adaptiv spacial pentru varsta lor,airbagul ar trebui dezactivat numai pentru bebe ce are scaunul montat invers directiei de mers.

Social media

Facebook grup Pagina de like