Autor Subiect: GPL pe smart 42  (Citit de 9600 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

oaneasilviu

• Vizitator
Re: GPL pe smart 42
« Răspuns #30 : Octombrie 15, 2011, 01:55:45 a.m. »
Advertisement
You are not allowed to view links. Register or Login
concluzie iti pui sau ti-ai pus gpl pe smart ?  :D

Abia astept sa imi pun GPL ...am cateva oferte ( cu ajunsul in italia la montaj este cam greu probabil o sa o comand si o sa o montez singur)...inca nu am gasit solutia cu omologarea ei in romania daca mi-o montez singur (trebuie sa procur o hartie de la o firma care monteaza GPL ca altfel nu prea merge)...promit ca o sa postez si cum se monteaza GPL pe smart :D ...cel mai probabil mai la iarna cand ma mai eliberez cu timpul o sa fac mai multe experimente noi pe smart ...

Offline Ionut

• Senior
  • Mesaje postate: 488
    • Poke This Member
« Răspuns #31 : Octombrie 15, 2011, 07:56:14 p.m. »
intre timp pretul GPL a crescut de la 2.7 ron/litru la 3 ron/litru adica + 10% in 2-3 luni !!! Tot intre timp BRC a lansat o noua instalatie care la anumite turatii injecteaza pe langa GPL si benzina ca sa reduca uzura motorului.

oaneasilviu

• Vizitator
« Răspuns #32 : Octombrie 16, 2011, 10:52:16 p.m. »
intre timp pretul GPL a crescut de la 2.7 ron/litru la 3 ron/litru adica + 10% in 2-3 luni !!! Tot intre timp BRC a lansat o noua instalatie care la anumite turatii injecteaza pe langa GPL si benzina ca sa reduca uzura motorului.

La noi la Bulrom ( unde imi si spal masina ) ultima oara cand m-am uitat ( adica acum vreo 3-4 saptamani ) era GPL-ul 2,88 ron / l ....iar chestia cu GPL asistat cu benzina este foarte interesant ...am sa caut pe net sa vad ce pareri sunt ......oricum uzura motorului la smart este ceva neinteresant ...ca la peste 80.000 consumul de ulei te determina sa deschizi capacul de la motor mai des...

Offline shosetu

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 64
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #33 : Iulie 17, 2014, 09:45:50 a.m. »
Scuze de redeschiderea acestui topic dar poate sunt pareri noi. In special ma intereseaza consumul urman/extra

Offline SilviuP

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 74
  • Gen: Bărbat
  • Salut!
    • Poke This Member
« Răspuns #34 : Iulie 18, 2014, 09:28:25 p.m. »
Acum vro 2 luni am vazut, in Parcul Bucov (langa Ploiesti), un smart negru cu numere de Germania. Cat era portbagajul se afla o butelie de GPL, ocupa 70% din spatiu doar acea butelie. ceea ce mi sa parut exagerat + ca unii se plang de miros de gaz chiar si cu butelia in spatele sedanului, la 2 palme langa tine nu mai zic. Fortwo benzina + banii pe instalatia GPL = Smart fortwo CDI ca pret.

Offline wbx66

• Junior
  • Mesaje postate: 259
  • Service Smart Bucuresti
    • Poke This Member
« Răspuns #35 : Iulie 20, 2014, 11:58:13 p.m. »
Depinde de Smart, depinde de butelie. Daca ai un 0.7 full nu cred ca daca ii pui gaz o sa ajungi la bani de diesel ... adica in momentul de fata nu e o asa mare diferenta intre diesel si benzina la bani. Iar in legatura cu butelia; exista butilie mica pe care o poti monta in spatele scaunului la pasager ... sau doar pe juma de portbagaj ... so ... yeah!

Offline matei_gsm

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 20
    • Poke This Member
« Răspuns #36 : Iulie 21, 2014, 05:25:36 p.m. »
legat de montajul buteliei in portbagaj va spun din surse sigure ca nu se omologheaza la RAR. eu am umblat sa pun pe al meu smart 42 si la toate centrele am fost dat afara precum ca nu au unde sa monteze butelia ptr ca in portbagaj nu se omologheaza la RAR ptr ca nu mai ai acces la motor si este prea aproape de el. Exista o posibilitate de a monta GPL am descoperit-o la cei de pe str Toporasi ACR cu o butelie toroidala de 25l care se monteaza sub scaunul soferului, dar este valabil doar la 42 cu rezervoare de 22L. Asta cu butelia in portbagaj si omologata la RAR din Romania nu o cred deloc ptr ca eu personal m-am interesat si la RAR si cei de acolo mi-au spus ca sub nici o forma nu se omologheaza daca este butelia in portbagaj.

Alex

• Vizitator
« Răspuns #37 : Iulie 28, 2014, 11:13:01 p.m. »
Si totusi Bod a avut, basca omologata rar, cu o butelie in genul asta

Offline Catalin 451

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 121
  • Nou venit
    • Poke This Member
« Răspuns #38 : Martie 31, 2017, 08:55:34 p.m. »
Din cate stiu, mai nou s-a dat directiva de la RAR, sa nu se monteze pe fortwo, pt ca ei nu omologheaza! :(

Social media

Facebook grup Pagina de like