Autor Subiect: Intrebari frecvente  (Citit de 7797 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adi_0434

• Vizitator
Intrebari frecvente
« : Decembrie 29, 2011, 07:57:16 p.m. »
Advertisement
Propun acest topic pentru cei care au ceva de intrebat (nelamuriri) pentru nu a mai deschide alte topicuri si pentru a primi raspuns rapid(rog un moderator sa il faca "stiky")
ex.
Am un smart cabrio si nu stiu cum se decapoteaza complet , poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?
Multumesc anticipat.

oaneasilviu

• Vizitator
Re: Intrebari frecvente
« Răspuns #1 : Decembrie 29, 2011, 09:17:10 p.m. »
Este simplu ...cand a ajuns prelata la capat de cursa mai apesi odata butonul si tii aprox 2-3 secunde si se vor deschide carligele ...apoi impingi ansamblul in ghiduri si scoti cele doua sine care le pui in suportul lor ...

ATENTIE - SMARTURILE CABRIO NU SE DECAPOTEAZA IARNA ...risti sa strici sistemul ....

ceoby

• Vizitator
« Răspuns #2 : Decembrie 29, 2011, 09:49:03 p.m. »
Hi-hi-hi, prin asta am trecut si eu ;), noroc cu colegii care au sărit repede in ajutor. După ce s-a rulat tavanul care merge si la click la deschidere. După rulare se opreste tinand apasat din nou mai multe secunde vei auzi un clant, acum tragi cu tot cu luneta iar când e strâns  complet si corect va face iar un clant. Acum se scot si montantii care au loc special in ușa portbagajului. Pentru închidere ți apasat iar pe buton pana auzi clant-ul ridici luneta plus acoperis, se prinde automat sus prin celebrul clant.
Cum spunea si colegul , iarna luneta de plastic este foarte rigida, periculos chiar de pus bagaje ce necesita ridicarea lunetei.

oaneasilviu

• Vizitator
« Răspuns #3 : Decembrie 29, 2011, 09:55:06 p.m. »
Problema la cabrio este si mai grava daca este inghetata prelata ...pur si simplu se distrug rotitele care trag sufele ...deaceea este mai indicat sa se respecte instructiunile din carte ...in fiecare primavara schimb roti dintate si sufela cabriolete

adi_0434

• Vizitator
« Răspuns #4 : Decembrie 30, 2011, 03:52:06 p.m. »
Va multimesc pentru raspunsuri

Smartul are roata de rezerva?

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Mesaje postate: 2103
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : Decembrie 30, 2011, 03:55:34 p.m. »
nu are. doar daca-ti mai cumperi inca una sa o ai de rezerva.
smartul are un kit de reparatie ptr cauciuc (ar trebui sa-l gasesti la picioarele pasagerului, sub mocheta aia)... dar daca se taie nu prea-l poti folosi.
eu am luat un spray, ptr ca e mai ieftin decat kitul original (smecleu+compresor)

adi_0434

• Vizitator
« Răspuns #6 : Decembrie 30, 2011, 07:35:39 p.m. »
Ma duc sa caut sub mocheta kitul :D

Tabloul de sigurante unde l-au pus ?

cosmo_peter

• Vizitator
« Răspuns #7 : Decembrie 30, 2011, 08:07:58 p.m. »
Pai tabloul de sigurante iti este la tine la genunchi ,sub bord,deasupra la podul pedalier mascat de un carton mochetat. acolo ai SBC-ul cu module pentru functiile masinii, calculatorul de imo daca zic bine, calculatorul de stocare km si erori,   ABS, Airbag etc. Sub scaunul chilotului , gasesti alte relee care au treaba cu motorul ( comanda la pompa de injectie,partea de alimentare dozare, parametrii motor ecu motor sa zicem generic ) etc.. nu-ti baga nasul sa nu le strici ;D

adi_0434

• Vizitator
« Răspuns #8 : Decembrie 30, 2011, 08:33:49 p.m. »
Exista o setare pe forum pentru a se citi postarile de sus in jos(normal) la mine este de jos in sus la reply ,cateodata este normal , apoi iar se schimba , ca sa intelegi ceva trebuie sa te uiti la data postarii ,nu am intalnit asa ceva pe nici un forum ,  imi strica placerea de a citi  :-[.

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1165
  • Gen: Bărbat
  • 44 Happy Owner
    • Poke This Member
« Răspuns #9 : Decembrie 30, 2011, 08:39:08 p.m. »
Gasesti aici instructiunile cum se face:
You are not allowed to view links. Register or Login

adi_0434

• Vizitator
« Răspuns #10 : Ianuarie 02, 2012, 06:06:41 p.m. »
Exista iluminare la comenzile pentru aer  rece-cald ,recilculare , ventilator,bricheta ,contact ?

Alex

• Vizitator
« Răspuns #11 : Ianuarie 02, 2012, 07:25:59 p.m. »
Exista, cum sa nu. Avand in vedere ca esti nou pe forum, nu mai bine il iei un pic la rand sa-l citesti sau sa dai macar un search?

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login  :D

adi_0434

• Vizitator
« Răspuns #12 : Ianuarie 04, 2012, 05:32:18 p.m. »
Am fost la magazin sa dau comanda de ulei si nu a gasit codul la filtru de ulei  .Puteti sa ma ajutati si pe mine?
Smart fortwo cabrio, an 2002 ,motor 599 40kw

Offline djviper1981

• Senior
  • Mesaje postate: 499
    • Poke This Member
« Răspuns #13 : Ianuarie 04, 2012, 09:59:35 p.m. »
Spre exemplu Mann HU68X, Bosch 1457429127, Fram CH9024ECO si mai sunt vreo cateva.
Totusi mai bine ai schimba magazinul daca nu sunt in stare nici un filtru sa identifice.
djviper1981@yahoo.com
0769 474 311

adi_0434

• Vizitator
« Răspuns #14 : Ianuarie 04, 2012, 10:08:52 p.m. »
Multumesc. Sunt singurii din oras cu preturi mai decente.

Social media

Facebook grup Pagina de like