Autor Subiect: Scurgeri de ulei...  (Citit de 2633 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alex Sky

• Regiunea Vest - Timisoara
  • Regional Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1156
  • Gen: Bărbat
  • GJ--SKY
    • Poke This Member
Re: Scurgeri de ulei...
« Răspuns #15 : Martie 18, 2014, 10:30:56 a.m. »
Advertisement
Nu are joja ca cel de motor dar ii poti da drumul si vezi cat curge sau completezi dar sa ai masina ridicata de partea dreapta spate mai mult ca partea stanga...astfel cand este masina pe drept sa fie nivelul sub busonul pe unde se baga ulei.
Reparatii & Piese Smart Timisoara , Targu-Jiu & Imprejurimi
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

0763 326 526

Black ForTwo -CDI-41CP-2000~SKY~
Black ForFour-CDI-95CP-2006~SKY~

Offline Noobz

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 95
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #16 : Februarie 23, 2016, 01:06:31 a.m. »
Dezgrop si eu un topic mai vechi. Am fost la un atelier specializat pe Smarturi in Cluj pentru o problema legata de mici trepidatzii la relanti si pentru o scurgere de ulei.   Legat de trepidatzii mecanicul de acolo a recunoscut masina cumparata de mine si mi-a zis ca o stie si ca e refacut motorul si ca are schimbate toate cele 6 bujii... politicos a dat jos 3 ( cele superioare) si aratau perfect.. caramiziii fara gram de ulei sau fum. Clapeta de acceleratie perfect curata.

Acum legat de problema care ma framanta... scurgerea de ulei desii s-a uitat mi-a zis ca ii e imposibil sa isi dea seama pe unde curge ca toata zona turbinei e plina de ulei.  Eu am observat cativa stropi de fiecare data dupa ce masina stationeaza...ideea e ca nu cred ca mai picura cu motorul oprit intrucat nu se acumuleaza balta si nu am observat decat ff putin sa lipseasca din baie dupa vreo 800km de la schimb.   Am intrebat ce e de facut si mi s-a spus ca posibil sa fie de la turbo dar sa nu imi fac griji ca in general smarturile mai pierd ulei, si ca sa imi dau seama sigur pe unde pierde ulei ar trebuii dat jos si trimis la baietii care le reconditioneaza.  Nu am mai zis nimic intrucat experienta mea cu turbinele de smart e ZERO. Dar ma gandesc logic ca pe la AX daca ar fii scapat s-ar fii dus in intercooler/admisie si bujiile si clapeta nu ar fii fost curate.    Eu suspectez furtunele care alimenteaza cu ulei turbina?   se gasesc de cumparat?  Sunt dificil de inlocuit?   Cum aflu exact codul piesei?
« Ultima Modificare: Februarie 23, 2016, 01:21:16 a.m. de Noobz »

Offline muv0

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #17 : Februarie 23, 2016, 08:32:36 a.m. »
Aceiasi problema am avut-o si eu,pierdeam ulei pe la returul de la turbo. Teava e facuta dintr-un material prost si rugineste si inevitabil se fisureaza.

Offline mottofreee

• Senior
  • Mesaje postate: 652
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
    • Poke This Member
« Răspuns #18 : Februarie 23, 2016, 10:35:32 p.m. »
Pai treaba sta asa:
Gazele de carter se rcupereaza inainte de intrarea turbinei ;daca si turbina scapa ulei (in mod normal scapa f putin) cantitatea e semnificativa . Acel ulei e antrenat in radiatorul intercooler .
Intercoolerul la Smart 450 se taie din cauza unui defect de proiectare si prin acea taietura iese uleiul pe motor/cutie si cam ce mai e in zona . De asemenea ,se strange ulei pe circuitul de intercooler la orice masina - unele au chiar dop de golire (din fabrica!) .
Codul de piesa se poate afla cu Starul .
Teava respectiva (retur ulei turbo) e bine de inlocuit pereche cu teava de alimentare ulei turbo .

Offline Noobz

• Incepator
  • **
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #19 : Februarie 24, 2016, 12:24:50 a.m. »
scurgerea e pe acele 2 traverse in zona turbo si putin pe burduful de planetara. Nu e in zona intercooler.  Oare e marcat un cod pe ele?  Sa merg la sigur.  Daca ma duc cu acele conducte si cu bara spate demontata sigur mi le monteaza mecanicul la care merg de obicei cu celelalt masini altfel iara sunt luat la misto :))

Offline mottofreee

• Senior
    • Poke This Member
« Răspuns #20 : Februarie 28, 2016, 11:36:48 a.m. »
Da-te si pe aici You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Noobz

• Incepator
  • **
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #21 : Martie 22, 2016, 01:30:29 a.m. »
Bun deci am accesat linkul am selectat modelul  am gasit conducta de alimentare cu ulei si conducta de retur. Am accesat cateva siteuri de profil  am mers si la un magazin nu au gasit nimic, nici dupa cod nici dupa configuratoarele lor ca piesa de schimb.Am vrut sa ma interesez astfel incat daca dau jos bara sa nu stau cu ea demontata 2 saptamani.

Offline mottofreee

• Senior
    • Poke This Member
« Răspuns #22 : Martie 22, 2016, 02:14:51 a.m. »
Adreseaza-te unor comercianti care cunosc,seriosi ,aialalti numai vindeau .
Teava de scurgere se poate confectiona iar cea de admisie e goasa in perete si de asemenea se poate confectiona .

Social media

Facebook grup Pagina de like