Autor Subiect: Problema frana, help !  (Citit de 1322 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabysmart

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1197
  • Gen: Bărbat
  • just registered
    • Poke This Member
Problema frana, help !
« : Septembrie 05, 2013, 12:19:10 pm »
Advertisement
Aseara am plecat de acasa si dupa 200m calc frana si nimic..s-a dus pedala pana la fund si abea mai tinea, am dat o tura de bloc si nimic..tot jos tine , frana de tinut ..tine foarte bine dar cu pedala jos detot , frana de mana numai tine aproape deloc , daca merg incet si pun usor frana tine sus pedala..daca apas tare sa pun mai brusc tine jos aproape de capat , toate astea s-au intamplat dintr-o data , masina are placute noi , frana de mana tinea in urma cu o zii foarte bine . Se poate sa fie de la inelele de abs/esp ..ca urmeaza sa le schimb deoarece sunt foarte crapate/ruginite si dupa 80km/h imi palpaie esp-ul , abs-ul nu s-a aprins niciodata , dar cand mergeam cu viteza mica si puneam frana incet intra foarte putin abs-ul..astept sfaturi! As mai vrea sa-mi spuneti un service unde ati fost si v-a schimbat inelele bine..
"Sa nu conduci niciodata mai repede decat viteza maxima a ingerului tau pazitor."

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mesaje postate: 2383
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • Poke This Member
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
Re: Problema frana, help !
« Răspuns #1 : Septembrie 05, 2013, 12:53:15 pm »
Instalatia ai aerisit-o ? Mai ai lichid de frana in vas ?
Verifica si pompa de frana / pistoanele de la tamburii spate sa nu pierzi pe acolo lichid.
Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline gabysmart

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1197
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : Septembrie 05, 2013, 08:37:35 pm »
Salut, am rezolvat problema, era din cauza sabotilor de la tamburii spate + la roata din dreapta aveam un pistonas care nu funtiona bine, i-am schimbat pe ambii ca aratau cam nasol, acum tin franele super bine, multumesc mult de sfaturi si promtitudine !
"Sa nu conduci niciodata mai repede decat viteza maxima a ingerului tau pazitor."

Offline GERULA

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 113
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : Septembrie 01, 2015, 01:04:14 pm »
Salut!
Am si eu o mica problema la sistemul de franare. Imi zice sotia ca frana tine cam jos. Fac aerisirea instalatiei, am schimbat si lichidul de frana - frana tine OK. Dar dupa aproximativ o saptamana jumatate iar nu mai tine frana OK. Fac iar aerisirea, iar tine ceva timp.....iar aerisirea....
La aerisirie iese aer din instalatie de fiecare data. Lichidul din borcan nu pare sa scada. Cred ca pe undeva trage usor usor aer in instalatie.
Este posibil sa traga pe la pistonasele din spate? Se schimba greu acele pistonase - sau se schimba doar garniturile?
Multumesc!

Offline Midnight Caller

• Profesionist
    • Poke This Member
« Răspuns #4 : Septembrie 01, 2015, 01:52:33 pm »
Nu se schimba greu pistonasele si da, sunt sanse sa intre pe acolo aer. Dar daca intra aer pe acolo, trebuie in principiu sa iasa si lichid, deci vezi daca ai pierderi pe undeva.
Service Smart, Diagnoza

Offline GERULA

• Incepator
  • **
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : Septembrie 01, 2015, 02:14:39 pm »
In week end sper sa am timp sa demontez tamburii si sa ma uit putin la cilindrii. Am vazut ca se schimba tot corpul cilindrilor...Nu se gasesc separat garniturile?
Ca am cautat si nu am gasit nimic....
Mersi!

Offline Midnight Caller

• Profesionist
    • Poke This Member
« Răspuns #6 : Septembrie 02, 2015, 08:24:06 am »
Nu, nu se gasesc.
Service Smart, Diagnoza

Offline GERULA

• Incepator
  • **
    • Poke This Member
« Răspuns #7 : Martie 07, 2016, 09:25:10 am »
Salut!
Am incercat sa dau tamburii jos si nu am reusit. Tamburii sunt ce din poza - Smart 2001 599cmc benzina.
Trebuie desfacut si surubul cel mare sau doar cel mic de ghidaj? Pe cel mic l-am desfacut, pe cel mare nu si nu am vrut sa insist sa nu se rupa. Imi trebuie o inelara, ca tubulara scapa...

Offline mottofreee

• Senior
  • Mesaje postate: 515
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #8 : Martie 07, 2016, 11:30:30 am »
Numai surubul cel mic .
Daca nu vrea nici asa sa iasa,vezi sa nu ai frana de mana trasa.
Convinge-l cu ciocanul daca nu se lasa .Loveste radial-axial .

Offline GERULA

• Incepator
  • **
    • Poke This Member
« Răspuns #9 : Martie 07, 2016, 12:52:02 pm »
Frana de mana nu era trasa. Se invarte tamburul la mana. Am tot ciocanit in el cu un ciocan de cauciuc. Am incercat si cu doua surubelnite. Dar tot nu prea vrea. Mie mi se parea ca nu are gaura in mijloc tamburul - cum am vazut pe un site de piese la unul de schimb.
Vreau sa verific pistonasul.
Acum atasez si pozele!!!Am uitat prima oara!!

Offline mottofreee

• Senior
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #10 : Martie 07, 2016, 04:07:59 pm »
Toate au gaura.
Ia peria de sirma si curata portiunea indicata . Iese greu deoarece se tine in vopsea si saboti de frana culca pe 95% din pista interioara ;astfel se formeaza un umar de 1mm sau mai putin dar e suficient cat sa te cazneasca .
Surubul central tine planetara iar corpul pe care se sprijina capul surubului e separat de tambur ;deci surubul acela ramane pe loc, nu ai treaba cu el - odata cu planetara strange si rulmentul rotii si se strange la cuplu ( f important: daca e strans prea putin ,in 10km joaca roara daca e strins prea tare in 10 km se gripeaza ) .
In a doua imagine e ce o sa vezi dupa ce dai jos tamburul...cu mici diferente(surub centrat in loc de piulita ,3 gauri in loc de 4, s.a) .

Offline GERULA

• Incepator
  • **
    • Poke This Member
« Răspuns #11 : Martie 08, 2016, 10:08:43 am »
Din cauza vopselei pare ca este un corp comun. Asta m-a indus in eroare. Mai incerc in week end. Am mai schimbat saboti (nu la Smart) si paraca ieseu mai repede oalele astea. Am inteles ca se vede umed pistonasul daca scapa lichid si trage putin aer. Dupa ce fac aerisirea, la o spatamina pedala tine iar jos si la a doua pedala se intareste.
Pe unde ar putea sa mai traga aer in afara de pistonase? Parca nu a iesit aer sambata cind le-am aerisit pe cele din spate.

Offline Noobz

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 95
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #12 : Martie 08, 2016, 01:54:28 pm »
Garnituri in pompa de frana?

Offline GERULA

• Incepator
  • **
    • Poke This Member
« Răspuns #13 : Martie 08, 2016, 02:53:25 pm »
Si eu ma gindeam la ea... Pe unde este pozitionata? Din ce am mai citit in fata in spatele pedalei de frana?

Offline mottofreee

• Senior
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #14 : Martie 08, 2016, 05:27:30 pm »
Daca dai fata jos o vezi (in prelungirea pedalei de frana) . Asta-i pompa de frana.
Astea cu ABS mai au si bloc ABS ... si p'acolo poate trage aer . Garniturile la pompa centrala se pot inlocui la foc automat dar blocul ABS e cam scump.
Blocul ABS e undeva sub masina ,deci scuturile jos . Acum e cam ud ,e bine sa inspectezi toate imbinarile de pe traseul conductelor de franasi de acolo poate fi - tetalul prelucrat la rece acumuleaza tensiuni si in timp tensiunile se manifesta provocand fisuri .
Cat despre cilindri receptori  , si daca la exterior nu se vad  'plansi' ridica burduful de la un capat si de gasesti lichid curata pistonasul cu un lemn pana ramane metal curat ; la fel si pe interiorul cilindrului receptor  .
Sa nu foloseti smirghel !
Asta cu schimbatul garniturilor e cu succes relativ :daca cilindrul receptor e zghariat/ovalizat poti sa tot schimbi garnituri .
Cu ce ai facut/faci poze:cu telefonul?

Social media

Facebook grup Pagina de like