Autor Subiect: problema cheie fortwo 450  (Citit de 2186 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline chico

• Junior
  • Mesaje postate: 192
  • Gen: Bărbat
  • SMart Fortwo 2001 599 Cabrio
    • Poke This Member
problema cheie fortwo 450
« : Noiembrie 05, 2013, 05:51:13 p.m. »
Advertisement
Ghinioane ghinioane si iar ghinioane se pare ca se tin de mine....Acum o saptamana opresc la semafor se faceuse rosu cand bum ma loveste unu din spate.....(Ca fapt divers acum o luna si ceva ma lovise altcineva tot acolo,decat facusem masina)...
Ce naiba sa ii zic,ai asigurare,da la asirom,hai sa facem constatarea...
Duc masina in service,fac aia pe acolo constatarea,dupa 2 zile ma suna sa vin sa o iau de acolo,ma duc la masina,masina era deschisa nu mi-am dat seama,bag cheia in conact cand sa invart imi apare cheita in bord,scot cheia dau sa deschid observ ca nu face nimic,nu se deschide nu se inchide....Masina nu ia nici o comanda de la cheie....
Ma duc la inginerul ala,il intreb,ce are domne,ala da din umeri,pai eu de unde sa stiu....Cei drept el mi-a adus masina mergand si cu cheia in contact cu 5 minute mai devreme,vina pe el sa dau nu prea aveam cum....
Incercat in toate felurile,scos bateria afara,pusa la loc,nimic...
DUpa vreo ora ma duc acasa iau cealalta cheie,la care nu mai functioneaza decat butonul de inchis,cu aia masina se inchidea....Iau bateria de la aia si o pun la asta si observ ca merge,zic fie a ramas fara baterie.
Ma duc acasa,peste 3 ore dau sa cobor ma sa plec cu masina,la fel cheia nu facea nimic.Plec sa cumpar baterie noua,o pun pe aia,plec imi fac treaba,a doua zi dimineata cand sa ple cla serviciu iar cheia moarta....Ceva imi consuma bateria,si cred ca are vreun scurt ceva pe acolo...
Intrebarea ar fi,cineva priceput sa ii dea de cap?
cum stau cu placuta scoasa din cheie si cu bateria la fel,nu pun bateria decat cand este sa inchis sau deschid masina...La cheia cealalta nu mai am butoanele alea de pe placuta de baza,au cazut,se mai pot pune altele?Daca da,unde?
« Ultima Modificare: Noiembrie 05, 2013, 06:12:10 p.m. de chico »

Offline chico

• Junior
    • Poke This Member
Re: problema cheie fortwo 450
« Răspuns #1 : Noiembrie 05, 2013, 07:16:03 p.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login
butoanele de pe placa se pot cumpara de la conex de pe maica domnului si se pot lipi pe placa la loc
Faza este ca eu dupa cum stii nu sunt din bucuresti si ca sa vin pana acolo doar sa fac cheia deja ma costa cat nu face....Ma gandeam ca poate este vreun mester pe aici pe la noi mai priceput,o trimiteam prin posta o repara si mi-o trimitea inapoi....
Sau pana la urmaas fi si dispus sa vin,dar cu conditia ca in aceasi zi sa mi le faca functionale pe amandoua,adica sa nu trebuiasca sa i le las cateva zile,deoarece eu fara masina sunt mort....

Ca tot sunt la subiectul asta cu accidental sper ca e ok sa postez aici sa nu mai intoxic forumul cu alt topic...
In urma accidentului am distruse bara spate,aripa dreapta spate,capota porbagaj,iar in mers la plecare de pe loc pana la 20 maxim 30 km la ora se aude un uruit de la roata dreapta spate...Cei dreapta cam ea a incasat mai tot socul...
Ala la asigurare mi-a scris pe foaia de constatare sa imi verifice si la roata,iar la service aia ma prostesc in fata imi spun ca nu are nimic...Ca au facut si directia si tot si ca nimic nu cade stramb,ca domne spunetine dumneavoastra ce sa cerem la asigurator si noi cerem....Bai sa nu iti vina sa ii bati,cum pana mea sa ma intrebi pe mine ce sa cer..Ca domne noi nu am mai mers cu asa masina,si ca nu ni se pare nimic in regula la ea....
Masina tremura ingrozitor,uruie la plecarea de loc,se aude un fier pe fier,ce observ este ca nici nu mai are forta,adica o accelerez si e cam moarta....
DIn ce am vazut eu la faza locului,masina mea este lovita si in teava de esapament,dar fiind un otel gros si dur nu se vede nimic...Dar am impresia ca ceva patineaza cand o accelerez...
Dupa toate astea evident ca am facut si scandal,a venit directorul serviceului,s-a urcat cu mine in masina si sa dam o tura...Niic nu am plecat bine ca masina tremura si uruia,si imi zice,ia auzi cum face..Pai eu ce zic nene,nu ma cert cu astia de 2 zile....In prima faza imi zice ca domne teava de esapament atinge de caroserie...O urca pe elevator se uita pe acolo mai multi ''meseriasi'',domn director nu este asta problema....
Ala iar le zice,ba ceva e...Acum domne ar fi descoperit ei ca ar fi planetara spate...Pac poze,cerut planetara la asigurator...
Una peste alta eu nu cred frate ca e planetara.adica acel sunet e un sunet metallic de patinare,nici decum de planetara....Iar de facut nu face decat la viteza mica cand e turata..Daca merg cu 80-90 masina merge perfect,nu se aude nimic...Banuiesc ca daca era planetara mai facea si de la 30 km in sus nu doar pana la 30 kmh...
Daca plec cu ea lin de pe loc nu face,dar asta inseamna sa plec foarte foarte incet,cum o calc putin mai tare,adica un mers normal,masina tremura,se aude acel sunet de metal pe metal si nu are forta,parca si cum ceva ar patina...Vreo idee ce ar putea fi???

Offline chico

• Junior
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : Noiembrie 05, 2013, 09:14:18 p.m. »
Ai putea sa imi dai mai multe detalii te rog cum e cu sonda lamda aia de pe teava?Sau de unde naiba e,adica cu ce ar dauna aia masini incat sa se auda sunetul ala metallic,sa se auda frecare de fier pe fier doar la viteze mici....Inteleg ca din putere I-ar putea lua dar patinajul ala nu prea vad de unde sa il scoata....EU cand am fost la tine mi-ai spus ca toba mea nu are catalizator,ma gandesc ca nu are nici sonda,sau ma insel?
Te rog da mai multe detalii ca vreau sa ma duc la astia la service sa mai fac o partida de cearta cu ei,deoarece eu nu cred ca este planetara...
Din cate stiu eu planetara troscane,nu uruie continuu doar la accelerare si la viteze mici,este imposibil sa ai o planetara busita care la viteze mari sa nu troscane odata....ma insel?

Offline chico

• Junior
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : Noiembrie 29, 2013, 09:11:16 p.m. »
Apelez si eu la bunul samaritean....Imi poate vinde sau cumpara si mie cineva niste micro taste(butoansele)de pe placa de baza a cheii?Tot caut pe google si nu gasesc?Daca are cineva de vanzare cumpar cu draga inima,daca nu poate stie pe undeva si imi cumpara si mie 5-6 butonase mi le trimite prin curier si la ramburs ii dau bani...
AM ramas cu masina pe bara,amandoua cheile sunt moarte,mi-au cazut butoanele dupa ele si nu mai pot incuia,descuia masina:(

Offline Simi

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 80
  • :)
    • Poke This Member
« Răspuns #4 : Noiembrie 29, 2013, 09:46:38 p.m. »
Salut!

Incearca la magazinele de componente electronice,trebuie sa fie vreunul in orasul tau. Costa in jur de 6-7 lei. Iar pentru lipire pe placa de baza,apeleaza la baietii de la service-urile de telefoane mobile.

Succes!
Smart Fortwo CDI (2000)

Offline cypi26

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1432
  • 0746623492
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : Noiembrie 29, 2013, 09:48:07 p.m. »
da, de ce nu programezi alta cheie???? Suna si te rezolv
SERVICE, VANZARI SI DEZMEMBRAI                                                                                                                             SMART  FORTWO , FORFOUR  IASI

Offline cypi26

• Profesionist
  • 0746623492
    • Poke This Member
« Răspuns #6 : Noiembrie 29, 2013, 10:22:46 p.m. »
si, poti programa una cu un buton, tot acelasi lucru face.
SERVICE, VANZARI SI DEZMEMBRAI                                                                                                                             SMART  FORTWO , FORFOUR  IASI

Offline cypi26

• Profesionist
  • 0746623492
    • Poke This Member
« Răspuns #7 : Noiembrie 29, 2013, 10:26:47 p.m. »
tot ce vrei, depinde cum vrei sa programezi fiecare buton

Offline chico

• Junior
    • Poke This Member
« Răspuns #8 : Noiembrie 29, 2013, 10:45:15 p.m. »
Cipy tu esti tocmai din Iasi,faza este ca eu vreau sa imi fac amandoua cheile....In momentul de fata nu mai am decat la o cheie butonul de inchidere a masini si asa ma chinui cu ea....O inchid,cand vreau sa o deschid ma duc la portbagaj,il deschid cu cheia si cu porbagajul deschis dau sa o inchid iarasi,masina simtind o usa ddeschisa nu se ppate inchide si deschide si usile....NUmai asa pot deschide si folosi masina...Problema este ca si acel butin sta se cada,defapt mi-a si cazut dar la prins eu acolo cat decat...TRebuie neeaparat sa o fac...Iar timpul ma preseaza,nu am timp sa astept pana ajunge la iasi si inapoi...
Eu maine vin in Bucuresti Laurentiu,o sa te sun sa te intreb de magazinul ala,unde este mai precis,sau daca se poate sa imi dai adresa mai exacta sa bag pe gps sa ma duc acolo,trebuie neeaparat sa imi fca cheile,altfel sunt mort....

Offline locdeparcare

• Junior
  • Mesaje postate: 178
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #9 : Noiembrie 29, 2013, 10:45:51 p.m. »
@chico, mi-am reparat si eu o cheie (cu butoane cumparate de unde spune Laurentiu). Te rog fa o poza la butoanele tale (sunt albe?) si iti cumpar-trimit eu.
Paginile de Facebook ale SmartFan Romania:

Instructiuni atasare imagini pe forum:

Offline chico

• Junior
    • Poke This Member
« Răspuns #10 : Noiembrie 29, 2013, 10:59:20 p.m. »
Asta este placuta de baza pe care eu o am...semifunctionala.Butonul de la deschidere a cazut de tot,cel de la decapotare e doar de forma,nu mai face click,e doar tablita aia si cauciucul,iar cel de inchidere sta sa cada...

Offline locdeparcare

• Junior
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #11 : Noiembrie 30, 2013, 12:03:00 a.m. »
Sunt doua tipuri de butoane. Cele negre si unele albe (ca la mine). Diferenta dintre ele este inaltimea soclului. Acu' nu stiu daca are vreo importanta asta dar... sunt doua tipuri. Le-am vazut fizic, unul langa celalalt, si era diferenta de inaltime intre ele.  Mica, dar era. La lucruri de genul nu ma pricep. Daca @laurentiu spune ca se potrivesc indiferent de culoare, asa este. Eu iti cumpar ce ai nevoie si iti trimit.

Da-mi te rog pe privat adresa ta postala si iti cumpar eu si trimit.

Uite o poza cu cheile mele.

Offline chico

• Junior
    • Poke This Member
« Răspuns #12 : Noiembrie 30, 2013, 12:11:35 a.m. »
Multumesc colegu,totusi as prefera ca butoanele sa fie tot ca cele care le am,dar daca se spune pe aici ca se potrivesc si celelalte,atunci no problem...As avea nevoie de 6....Datele mele ti le-am trimis pe privat,iti multumesc,si astept raspunsul tau.

Offline locdeparcare

• Junior
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #13 : Noiembrie 30, 2013, 12:21:12 a.m. »
Notat. Cand le trimit iti dau un telefon.

Offline locdeparcare

• Junior
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #14 : Decembrie 04, 2013, 12:09:38 p.m. »
Salut, am trimis butoanele. Maine ajung (asa spune curierul - CARGUS). De plata doar transportul.

Social media

Facebook grup Pagina de like