Autor Subiect: consum super mare la smart 599 benzina din 1999  (Citit de 2447 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline merloae

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 26
  • Gen: Bărbat
  • just registered
    • Poke This Member
consum super mare la smart 599 benzina din 1999
« : Martie 09, 2014, 02:10:31 p.m. »
Advertisement
Salutari fanilor Smart. Cu mare dezamagire va spun ca sunt posessorul unui Smart din 1999 cu motor de 599 benzina. Cu dezamagire vreau sa va comunic ca bestia asta a mea consuma ca un Ford Mustang. Cu un plin de benzina am facut 410km. pana a ajuns benzina la buson,pana a dat pe afara, mentionez ca fac zilnic naveta la servici de la Marasesti la Focsani, deci regim de sosea nationala,mergand in mod automat pe centura Focsaniului si manual pe soseaua nationala, si mergand cu 90-100km/h.  Acum o luna cand am cumparato baiatu de la care am luato o adusese din germania si era fara numere dupa ce am luat numere rosii si am aduso acasa am facut revizia completa ulei motor si filtre + toate 6 bujii. CE PARERE AVETI, CE SFAT IMI DATI??(in afara sa o vand).

Offline Dragos Cristian

• Junior
  • Mesaje postate: 188
    • Poke This Member
Re: consum super mare la smart 599 benzina din 1999
« Răspuns #1 : Martie 09, 2014, 02:20:52 p.m. »
Salut,

la un rezervor de 22l si mers 410km, consuma bine - aprox 5,3l/100km

cat ai vrea sa consume?

Offline cypi26

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1432
  • 0746623492
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : Martie 09, 2014, 03:22:58 p.m. »
Da e ok, felicitari pt consumul asta, altiii au mai mult
You are not allowed to view links. Register or Login
SERVICE, VANZARI SI DEZMEMBRAI                                                                                                                             SMART  FORTWO , FORFOUR  IASI

Offline merloae

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : Martie 09, 2014, 03:38:28 p.m. »
Eu sincer ma asteptam sa nu consume mai mult de 4 l% mergand 80% din acesti kilometri pe soseaua nationala... deci daca te incumeti sa merci cu o masina de genu prin bucuresti esti un om terminat...apropo baieti si fete cine vrea sa cumpere smartul meu?

Offline Bogdan0118

• Senior
  • Mesaje postate: 410
  • New Guy
    • Poke This Member
« Răspuns #4 : Martie 10, 2014, 08:59:32 a.m. »
Daca vrei consum mai jos de 5 iti iei diesel...daca vrei consum mai jos de 4% afara ...cumparati bicicleta :P
Este un consum ok pentru masinuta ta. Daca iti consuma ulei trebuie sa ii faci segmentarea, dar in rest eu zic ca este un consum rezonabil.

Alex

• Vizitator
« Răspuns #5 : Martie 10, 2014, 09:43:54 a.m. »
Inca cineva care si-a luat smart strict pt consum. Cu un logan diesel erai mai castigat. Vinde-o mai repede pana nu pierzi prea multi bani cu ea.

Offline merloae

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #6 : Martie 10, 2014, 06:03:21 p.m. »
Bineinteles ca am cumparat un smart pt consum...intradevar este simpatica masinuta da este foarte rigida,instabila pe sosea...in sfarsit deacum este a mea asta e.Si vorbind cu un mincinos de la mine din oras care imi tot spunea ca lui ii consuma in jur de 3,5%, eu fraierica l-am crezut.Tre sa ma obisnuiesc cu ideea si sa fiu mandru ca sunt proprietar de Smart.

Ulei nu consuma deloc si in bord are 102000km ,nu sunt sigur daca sunt reali dar nu consuma ulei deloc. Am facut schimbul de ulei acum 1500km si am urmarit la joja si nu a scazut deloc,nici fum nu scoate pe esapament.din punctu asta de vedere sunt multumit.
« Ultima Modificare: August 19, 2014, 11:45:37 a.m. de Danny80 »

Offline mono

• Senior
  • Mesaje postate: 592
  • IASI City
    • Poke This Member
« Răspuns #7 : Martie 10, 2014, 06:24:04 p.m. »
Consum de 3.5 nu scot eu cu diesel in exterior :)
Bine...mai sunt zmei pe aici care zic ca scot 3 in oras...dar nu stiu cum
Poate doar la vale si cu vele ca la vapor pe masina ca sa sufle vantul
Plus ca acel consum e dat de oras, aglomeratie, semafoare, stil de condus si nu in ultimul rand cat de bine e facut/intretinut motorul
Iar cei care fac consumul la 100 km..nu e corect
Poate ai bafta si acei 100 ii faci cand e mai liber sau faci mai mult exterior
Eu fac consumul la pompa de la plin la plin. Fac plinul, merg pana la 3 litri iar apoi iar plin. Asa ai o plaja mult mai mare de acoperit
Si da, smartul este mult mai rigid fata de alte masini deoarece este f mic/scurt
Eu cand ma urc in corsa am impresia ca sunt intr o limuzina de lux fata de smart...si asta referindu ma la cat de tare te zguduie, scaun, pozitie drum, siguranta, etc

Trimis de pe LG G2

Consum mediu ( 0,8 CDi - 30 Kw - 41 CP ):

Offline merloae

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #8 : Martie 10, 2014, 06:58:40 p.m. »
Cum faci sa stii ca mai ai 3 litri in rezervor???

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Mesaje postate: 2101
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
    • Poke This Member
« Răspuns #9 : Martie 10, 2014, 07:02:13 p.m. »
Iti indica pe bord, de la 5 litrii in jos  ;)
« Ultima Modificare: Martie 10, 2014, 07:08:03 p.m. de commandorsteel »

Offline mono

• Senior
  • Mesaje postate: 592
  • IASI City
    • Poke This Member
« Răspuns #10 : Martie 10, 2014, 07:03:13 p.m. »
De la 5 litri in jos imi arata
Acolo unde ai kilometrajul afisat, cand mai ai 1 liniuta si scade...incepe sa imi arate cam de la 5 sau 5,5 litri

Trimis de pe LG G2

Consum mediu ( 0,8 CDi - 30 Kw - 41 CP ):

Offline merloae

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #11 : Martie 10, 2014, 07:06:29 p.m. »
Credeam ca este vreun buton ceva sa faca acest lucru,eu am incercat sa apas pe butonul de deasupra kilometrajului si imi arata jurnalierul .km totali si temperatura.

Offline PYZ

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 35
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #12 : Martie 11, 2014, 12:04:42 a.m. »
 Scuze merloae, dar cred ca ai avut asteptari prea mari.Nici o masina nu o sa iti arate la mililitru cit mai ai in rezervor.imagineaza-ti ca rezervorul ala are si el o suprafata de aproape 0,5 mp.3-5 litri in el inseamna citi milimetri pe verticala?Nici o masina nu o sa iti poata indica la mililitru cit mai are in ea.
  Faza cu consumul.Cine crede ca un autoturism(orice autoturism) care are minim 0,5 tone poate parcurge 100 km cu 3-4 litri de carburant, se insala amarnic. Si asta in conditii ideale.in Europa sintem obisnuiti sa masuram consumul de carburant  al autoturismelor in litrii la suta de km. si aici incepe distractia.Cum parcurge acea 100 de km?Dimineata, strabatind orasul , cind toata lumea se duce la servici?doi km pina la supermake, inca doi la coafor, si tot asa.Pleci primul de la semafor si iti place sa "pilotezi"?
  Asta cu consumul autoturismului, este o problema romanesca si , a celor care nu vad imaginea de ansamblu a cea ce inseamna sa detii un autoturism.Romanul isi cumpara masina care ii place, nu care ii este necesara  sau/si utila.masina este ca o carte de vizita iar aspectul este fooarte important.Si cit mai multe dotari.
  Reteta e urmatoarea.Aleg o masina, de care ma v-oi folosi in urmatorii 3-5 ani.Pe mine ma intereseaza citi bani o sa imi scoata aceasta masina din buzunar pe toata aceasta perioada.Asigurari si impozite, revizii, reparatii si consum.Degeaba consuma putin daca taxele sint mari.Degeaba consuma putin daca masina are costuri mari de intretinere si dau pe service de imi rupe capul.Mai bine dau 50Ron in plus la fiecare plin dar am un model fiabil si care are costuri reduse de intretinere.
 Parerea mea!

Smart City-Coupe, 2000, benzina 600 cmc, 40kw

Offline warzanelu

• Junior
  • Mesaje postate: 275
    • Poke This Member
« Răspuns #13 : Martie 11, 2014, 12:24:29 p.m. »
Scuze merloae, dar cred ca ai avut asteptari prea mari.Nici o masina nu o sa iti arate la mililitru cit mai ai in rezervor.imagineaza-ti ca rezervorul ala are si el o suprafata de aproape 0,5 mp.3-5 litri in el inseamna citi milimetri pe verticala?Nici o masina nu o sa iti poata indica la mililitru cit mai are in ea.
  Faza cu consumul.Cine crede ca un autoturism(orice autoturism) care are minim 0,5 tone poate parcurge 100 km cu 3-4 litri de carburant, se insala amarnic. Si asta in conditii ideale.in Europa sintem obisnuiti sa masuram consumul de carburant  al autoturismelor in litrii la suta de km. si aici incepe distractia.Cum parcurge acea 100 de km?Dimineata, strabatind orasul , cind toata lumea se duce la servici?doi km pina la supermake, inca doi la coafor, si tot asa.Pleci primul de la semafor si iti place sa "pilotezi"?
  Asta cu consumul autoturismului, este o problema romanesca si , a celor care nu vad imaginea de ansamblu a cea ce inseamna sa detii un autoturism.Romanul isi cumpara masina care ii place, nu care ii este necesara  sau/si utila.masina este ca o carte de vizita iar aspectul este fooarte important.Si cit mai multe dotari.
  Reteta e urmatoarea.Aleg o masina, de care ma v-oi folosi in urmatorii 3-5 ani.Pe mine ma intereseaza citi bani o sa imi scoata aceasta masina din buzunar pe toata aceasta perioada.Asigurari si impozite, revizii, reparatii si consum.Degeaba consuma putin daca taxele sint mari.Degeaba consuma putin daca masina are costuri mari de intretinere si dau pe service de imi rupe capul.Mai bine dau 50Ron in plus la fiecare plin dar am un model fiabil si care are costuri reduse de intretinere.
 Parerea mea!

Foarte bine punctat,sunt de acord,treb sa iei in calcul fiecare aspect atunci cand cumperi o masina

Offline merloae

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #14 : Martie 11, 2014, 08:10:30 p.m. »
Salutare, am refacut plinul la Smart am dat kilometrajul pe zero .... si o sa vad cat merge de data asta... si cred ca o sa repet de cateva ori sa vad ce iese. Multumesc tuturor celor care au avut bunavointa de a-mi da un sfat,o parere.

Social media

Facebook grup Pagina de like