Autor Subiect: consum super mare la smart 599 benzina din 1999  (Citit de 2448 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline blow.andrey

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Gen: Bărbat
  • Blacky
    • Poke This Member
Re: consum super mare la smart 599 benzina din 1999
« Răspuns #15 : Martie 22, 2014, 10:38:08 a.m. »
Advertisement
Nu mi se pare un consum 5.3 extraurban un consum bun cum zicea cineva mai sus opel astra g 1.8 brnzina model 125 hp automat mers in regim de 110-120 imi ia 6 %si tine cont ca e 4 trepte . Prin oras ma zboara de 8 depinde de cum ma mananca calcaiu.si motorul e de 3 ori mai mare ca la un 600 benzina ...in fine ...ma asteptam undeva 3-3.5 %maxim in regim normal nu sportiv ...

Offline merloae

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 26
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #16 : Martie 23, 2014, 08:04:47 a.m. »
Am  mers cu Smartul 415 km si am refacut plinul si a intrat 21.5L benzina

Offline gabysmart

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1197
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #17 : Martie 23, 2014, 08:22:12 a.m. »
Daca vreti consum bun , luati diesel !
"Sa nu conduci niciodata mai repede decat viteza maxima a ingerului tau pazitor."

Offline c3h2o79

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #18 : Iulie 18, 2014, 03:36:48 p.m. »
sau iti iei Skoda Octavia 1.9 TDI 90CP.....distanta 49km, durata 52 min, media 56 km/h, consum 3,3%.

Offline Alex Sky

• Regiunea Vest - Timisoara
  • Regional Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1156
  • GJ--SKY
    • Poke This Member
« Răspuns #19 : Iulie 18, 2014, 07:32:14 p.m. »
Mers pe drum in panta ia skoda atat si subturata...smartul diesel ia 3.5 in afara mers normal iar 3.7 cu ceva mai multe depasiri duse cu a 5 a la 120 km/h
Reparatii & Piese Smart Timisoara , Targu-Jiu & Imprejurimi
You are not allowed to view links. Register or Login

0763 326 526

Black ForTwo -CDI-41CP-2000~SKY~
Black ForFour-CDI-95CP-2006~SKY~

Offline c3h2o79

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #20 : Iulie 20, 2014, 02:04:01 a.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login    ...... sa-ti faci o idee, eu smartul l-am luat pentru ca-mi place nu pentru ca vreau consum

Offline Dragos Cristian

• Junior
  • Mesaje postate: 188
    • Poke This Member
« Răspuns #21 : Iulie 20, 2014, 10:20:49 a.m. »
sau diesel 451 la 32l = 988 km= 3,24l/km :) consum mixt, fara ac cuplat

Offline shosetu

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 64
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #22 : August 19, 2014, 10:45:01 a.m. »
Eu fac consumul la pompa de la plin la plin. Fac plinul, merg pana la 3 litri iar apoi iar plin. Asa ai o plaja mult mai mare de acoperit
Si da, smartul este mult mai rigid fata de alte masini deoarece este f mic/scurt
Eu cand ma urc in corsa am impresia ca sunt intr o limuzina de lux fata de smart...si asta referindu ma la cat de tare te zguduie, scaun, pozitie drum, siguranta, etc

Te rog nu induce pe cei incepatori in eroare. El avand benzinar din 99 nu se compara asa bine cu un diesel din ~2003 FaceLift dupa cate vad in avatarul tau , unde probabil exista afisaj despre consum mult mai evoluat.
Consumul se face de la plin la plin cu regula de 3 simpla :
Litri de benzina x 100 : km parcursi = Consum%
De preferat plinul sa se faca cand dispar toate bulinutele negre de la afisajul rezervorului . In momentul acela mai sunt aprox 6L suficienti pt. a gasi in urmatorii 50Km un PECO si ar intra cam ~16L si de preferat sa se opreasca alimentarea de la pompa la a 2 declansare.
DE RETINUT : sa se parcurga cat mai putini km in momentul in care dispar bulinele, deoarece lipsa acuta a benzinei din rezervor (mersul cu 1-3L) intr-un mod DES de utilizare afecteaza pompa de benzina/motorina

O motorizare de 599cm ar trebui sa consume <4% pe DN <90km/h treapta6 si 6% in bucuresti, cu schimbare e treptei in 3500rpm.
In cazul de fata e doar o estimare gresita a consumului RIDICAT, deoarece din relatarile lui Marloae denota ca nu a calculat corect consumul.

Personal ma simt destul de sigur in Smart. Scaun mai ridicat de la sol comparativ cu alte masini ( nu trebui sa faci GENO ca sa te dai jos din masina ) , pozitie de drum unde am vizibilitate mult mai buna, scaun mult mai confortabil ... toate comparabil cu un CORSA B :)

Faptul ca rezervorul are 22L nu inseamna ca un plin inseamna 22L !!!! deoarece ar insemna ca cu toti am face PANA PROSTULUI constant!!
« Ultima Modificare: August 19, 2014, 10:56:11 a.m. de shosetu »

Offline mono

• Senior
  • Mesaje postate: 592
  • IASI City
    • Poke This Member
« Răspuns #23 : August 19, 2014, 11:09:39 a.m. »
+1 shosetu
Si eu tot asa fac consumul
Cand ajunge la 3-4 litri ma duc si fac plinul. Vad cati litri intra si fac regula de 3 simpla. Asa ai un consum cat mai real
In 100 km nu prea ai consum real deoarece poti sa nimeresti 100 km fara trafic sau cu trafic aglomerat
Sau stiu ca trebuie sa fac consumul si merg cat mai relaxat cei 100 km si ma laud apoi ca am consum de 2,8 (cum am mai vazut pe aici pe forum) in timp ce cartea tehnica zice consum de peste 3,2 (in cazul diesel)
Dar ma rog...fiecare cu ale lui
Consum mediu ( 0,8 CDi - 30 Kw - 41 CP ):

Offline shosetu

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 64
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #24 : August 19, 2014, 11:11:33 a.m. »
  Faza cu consumul.Cine crede ca un autoturism(orice autoturism) care are minim 0,5 tone poate parcurge 100 km cu 3-4 litri de carburant, se insala amarnic. Si asta in conditii ideale.in Europa sintem obisnuiti sa masuram consumul de carburant  al autoturismelor in litrii la suta de km. si aici incepe distractia.Cum parcurge acea 100 de km?Dimineata, strabatind orasul , cind toata lumea se duce la servici?doi km pina la supermake, inca doi la coafor, si tot asa.Pleci primul de la semafor si iti place sa "pilotezi"?
  Reteta e urmatoarea. Aleg o masina, de care ma v-oi folosi in urmatorii 3-5 ani.Pe mine ma intereseaza citi bani o sa imi scoata aceasta masina din buzunar pe toata aceasta perioada.Asigurari si impozite, revizii, reparatii si consum.Degeaba consuma putin daca taxele sint mari.Degeaba consuma putin daca masina are costuri mari de intretinere si dau pe service de imi rupe capul.Mai bine dau 50Ron in plus la fiecare plin dar am un model fiabil si care are costuri reduse de intretinere.
 Parerea mea!
Scuza-ma ca te contrazic. Sunt sigur ca mixtul la un 799 e de 4L ceea ce inseamna ca oricine doreste acest consum nu se inseala amarnic cand isi cumpara un Smart. Intradevar, la benzina consumul e cu 1L-2L mai mult.
Din toate punctele de vedere, faptul ca ForTwo are un motor mic, inseamna automat taxe, impozit si ASIGURARE mult mai mici decat orice alta masina.
Intretinerea pot spune ca ar fi la fel deoarece nu e diferenta de tehnologie semnificativa. Toate au roti, geamuri si motor cu ardere interna.
Un calcul rapid ar fi 50ron(fiecare plin) x 100 plinuri (~ 30.000km) = 1000e ceea ce sigur si-ar amortiza cheltuielile.

In rest sunt deacord :)

sau iti iei Skoda Octavia 1.9 TDI 90CP.....distanta 49km, durata 52 min, media 56 km/h, consum 3,3%.

Cat costa Octavia acelasi model si din ce an e ? ... ca sa putem face o comparatie corecta

Oricum sigur e un consum exceptional. Daca o limuzina ar consuma 3.3L oriunde dar mai putin la vale , cu totii am cumpara asaceva !!

« Ultima Modificare: August 19, 2014, 11:41:46 a.m. de Danny80 »

Social media

Facebook grup Pagina de like