Autor Subiect: Smart city coupe benzina 0.6 merge sacadat - rezolvare  (Citit de 419 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mario_b

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • just registered
    • Poke This Member
Smart city coupe benzina 0.6 merge sacadat - rezolvare
« : Martie 11, 2014, 08:39:38 p.m. »
Advertisement
Buna, as vrea sa va povestesc despre cum am rezolvat problema la masina mea, sper ca voi ajuta si pe altii pe aceasta cale.
Cand am cumparat masina, am simtit ca la trecerea peste hopuri motorul merge sacadat, adica parca moare si apoi isi revine rapid.
Senzatie nasoala, pentru ca e te arunca in centura apoi in scaun.... Insa am zis ca e de la ecartamentul mic al masinii care amplifica practic oscilatiile cand trec peste hopuri si atunci fara sa vreau apas pe acceleratie si de-aia merge sacadat.
Acum imi vine sa rad de solutia la care m-am gandit atunci: sa adaug un arc mai tare la pedala de acceleratie. :)
Nu am avut nici un martor de eroare aprins in bord.
La ITP mi-au iesit nasoale gazele, de-abea am trecut cu ea...
M-am decis sa ma duc totusi la un baiat care avea tester si surpriza, mi-a gasit senzorul MAP nefunctional. Am aruncat o privire si firul verde era rupt exact la mufa.... Nu trimitea nici un semnal electric. Am ramas masca, si eu lucrez in automotive sofware, stiu ca fiecare eroare trebuie raportata prin DTC-uri si lampa aprinsa in bord.
Dupa ce am atasat firul asta masina n-a mai avut probleme, motorul merge lin peste orice hop, calitatea conducerii a crescut foarte mult, parca e alta masina. Sotiei ii place la nebunie cum se conduce acum.
Deci pe scurt: un amarat de fir rupt si am mers cu masina 1 an asa. Daca lampa de la motor era aprinsa as fi actionat imediat la tester, insa lampa stinsa imi dadea incredere ca totul e ok....  :-[

PS: Cred totusi ca inginerii care au facut ECU motor nu au gresit. Eu cred ca la mine cineva a incercat sa 'intinereasca' masina la kilometri si sigur au facut vreo prostie prin dashboard, desi lampa de la motor se aprinde si se stinge dupa o vreme.

PPS: Ca sa nu mi se mai repete beleaua, mi-am achizitionat si un tester OBD2 care imi permite sa fac  diagnoza completa la masinuta mea sau la orice alta marca de masina. Daca locuiti prin Sibiu va pot ajuta cu orice problema electrica, cum si altii m-au ajutat pe mine. Lasati PM sau email.

PPPS: Masina mea e Smart city coupe 0.6 benzina din 2000.

Offline Smartaddict

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Femeie
  • Junior
    • Poke This Member
Re: Smart city coupe benzina 0.6 merge sacadat - rezolvare
« Răspuns #1 : Mai 04, 2014, 11:51:43 p.m. »
Multumesc ca ai postat problema ta, asa face si masina mea, numai ca la tester nu mi-a apaut nimic... mai incerc si in alta parte  :)

Social media

Facebook grup Pagina de like