Autor Subiect: Sfaturi achizitie Smart  (Citit de 2002 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline silb_ro

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Gen: Bărbat
  • Smart 451 MHD
    • Poke This Member
Re: Sfaturi achizitie Smart
« Răspuns #15 : Mai 01, 2014, 09:57:38 a.m. »
Advertisement
Salut,

D.p.m.d.v. preturile sunt foarte mari in ambele cazuri. Modelul 450 maxim 3000E daca este in perfecta stare si are taxa platita. Banuiesc ca masina din anunt este de fapt fabricatie 2006. Modelul 451 5500E dar poate merita pana la urma banii avand in vedere ca este la Autoklass si vine cu garantie. Trebuie verificat daca mai este de plata si TVA la emiterea facturii, eu am mai intalnit surpriza asta. Totusi la 7000E gasesti mai nou.

Offline Emanuel064

• 0767.116.795
  • Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 119
  • B 65 EAI
    • Poke This Member
« Răspuns #16 : Mai 01, 2014, 11:22:38 a.m. »
Sunt foarte mati preturile la ambele masini... Eu unu zic ca iti poti gasi un 450 diesel chiar mai ieftin de 3000 euro in stare buna... Acum tu faci cum crezi...

alexmohora

• Vizitator
« Răspuns #17 : Mai 01, 2014, 06:33:54 p.m. »
Multumesc

Nu vreau diesel. Vreau cu AC, cu servo, cutie cu optiune de schimbare automata si sa fie dupa 2007 (modelul 451) - zona Bucuresti Ilfov ca nu am cum sa merg la Timisoara de exemplu.

Ca preturile sunt mari (chiar f. mari) sunt de acord. Problema e ca nu gasesc in stare buna la preturi ceva mai mici. Am mai cautat si anul trecut pentru sotie si m-am lasat pagubas. De mers in Germania nu am nici timp si nici nervii necesari.

Cel la 4500 sunt de parere ca merita in jur de 4000 - este un model deosebit, dotari bune (scaune din piele cu incalzire de exemplu) - a mai fost si anul trecut la vanzare la pretul de 5500 (anul trecut l-am vazut live). Proprietarul a spus insa ca nu stie cati "stapani" a avut in Germania - omul are un service si se pricepe la masini...

Cel de la Autoklass, nu are istoric de service, este cumparat de ei de la o persoana fizica romana - primul proprietar (desi masina provine din Germania). Are garantie la diverse chestii care nu prea se strica gen bloc motor - exclus ambreiaj. Masina a fost verificata de ei si este in regula (declaratie vanzator) - au verificat asa de bine ca nu au vazut de exemplu ca nu merge aerul conditionat. In fine au spus ca-l repara si ca daca ma decid AC-ul va fi functional la momentul vanzarii

Offline silb_ro

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Smart 451 MHD
    • Poke This Member
« Răspuns #18 : Mai 01, 2014, 09:35:26 p.m. »
Daca dispui de peste 4000E ar trebui sa mergi pe modelul 451. Am avut ceva timp 450, merg cu un 451 de cateva zile (poate nu am inca experienta necesara) si parerea mea este ca modelul nou este superior din multe puncte de vedere - sper sa nu supar vre`un posesor de 450 :)
Valoarea modelului vechi a scazut foarte mult probabil datorita faptului ca sunt foarte multe si pe strada si de vanzare - numai in momentul de fata sunt de vanzare pe autovit aproape 100 fata de 21 din modelul nou.
Oricum, exceptand situatiile in care masina provine de la un cunoscut sau ii cunosti direct istoricul, achizitionarea unei masini sh este oarecum "la noroc". O poti duce la un tester, o poti pune pe o rampa sa vezi daca nu a fost lovita grav dar asta nu iti va garanta ca nu vei avea probleme.
D.p.m.d.v. sunt trei lucruri importante: sa iti placa masina, sa nu fie o "cazatura" si sa o iei la un pret foarte bun. Trebuie sa iti stabilesti un an minim si un pret maxim pe care esti dispus sa il dai. Cauta si anunturile cu 400 - 500E mai sus de suma maxima pe care o poti oferi, vezi masinile si fa oferta - o sa fi surprins cati sunt dispusi sa discute la pret. In general cateva saptamani petrecute cu masina nevanduta aduc proprietarul cu "picioarele pe pamant" adica mai aproape de pretul real.
De curiozitate, te-ai uitat in talon la 450-ul asta ? nu cumva este 2006 ? Daca iti place asa de mult ar trebui sa ii oferi 3000E - mai trece un an si s-ar putea sa nu isi mai ia nici banii astia pe el (vorbesc din proprie experienta).
La cel cu AC nefunctional nu trebuia sa te sperie treaba asta pana nu cunosti cauza. Daca gasesti o masina care iti place si te intelegi la pret dar are un defect care nu este specificat in anunt ii spui proprietarului sa mergeti la un service, faceti o constatare de remediere si ii scazi banii din pretul de vanzare - mi se pare mai sigur decat sa lasi proprietarul sa resolve problema intr-un mod pe care nu il ai sub control.

alexmohora

• Vizitator
« Răspuns #19 : Mai 02, 2014, 07:18:17 a.m. »
La Smartul Cabrio proprietarul este chiar Autoklass - deci la ce service sa-l mai duc sa faca verificarea? Nu ma sperie ca AC-ul nu functioneaza, il repara ei. Problema este ca mi-a scazut brusc increderea in vanzator - adica ditamai reprezentanta pune la vanzare o masina la care ceva major nu merge? Si zic ca nu acces la istoricul masinii in reteaua Mercedes...

Offline Alex Sky

• Regiunea Vest - Timisoara
  • Regional Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1156
  • GJ--SKY
    • Poke This Member
« Răspuns #20 : Mai 02, 2014, 09:26:25 a.m. »
Cea de la autoklass sigur e luata din germania si trecuta prin firma sa para ca o da reprezentanta in sine (se folosesc de pretextul ca e recuperata din leasing)
Reparatii & Piese Smart Timisoara , Targu-Jiu & Imprejurimi
You are not allowed to view links. Register or Login

0763 326 526

Black ForTwo -CDI-41CP-2000~SKY~
Black ForFour-CDI-95CP-2006~SKY~

alexmohora

• Vizitator
« Răspuns #21 : Mai 08, 2014, 03:38:48 p.m. »
Au mai apărut câteva anunțuri:

Suspect de ieftina, omul pare a fi vânzător de mașini - cât o fi dat pe ea în Germania? 3800
Are culoare frumoasă, are servodirecție, AC, km sub 100.000 hmm

Luată de la un dealer de Smarturi acum o lună. Proprietarul s-a decis să o vândă cam repede, diverse motive. Dar nu are servodirecție.

Asta parcă a mai fost - îmi pare însă că arată extrem de kitsch.

Cred că mă orientez căte Fiat 500 că mă disperă acestă mașină...Smart

Dacă aveți opinii despre cele de mai sus vă foarte mulțumesc!

Offline Alex Sky

• Regiunea Vest - Timisoara
  • Regional Moderator
  • Profesionist
  • Mesaje postate: 1156
  • GJ--SKY
    • Poke This Member
« Răspuns #22 : Mai 08, 2014, 08:55:24 p.m. »
La ultima singura modificare e ca are vopsite pragurile si grila in alb...mie unu imi place cum arata asa fata de standard.

Are senzor ploaie si pare intretinuta.

Mergi mai bine sa le vezi.
Reparatii & Piese Smart Timisoara , Targu-Jiu & Imprejurimi

0763 326 526

Black ForTwo -CDI-41CP-2000~SKY~
Black ForFour-CDI-95CP-2006~SKY~

Offline Bogdan0118

• Senior
  • Mesaje postate: 410
  • New Guy
    • Poke This Member
« Răspuns #23 : Mai 09, 2014, 08:01:27 a.m. »
La cat esti de hotarat sa-ti cumperi un Smart...mai bine cumparati un 500 ;-)

Alex

• Vizitator
« Răspuns #24 : Mai 09, 2014, 08:13:43 a.m. »
Prima e samsareala, stai departe de ea. A 2-a e MHD, unele au probleme. Starter/generator integrat, cureaua de alternator face toata munca.

Pe ultima trebuie sa o vezi, poate in realitate arata mai bine ca in poze. Sau o iei si ii colantezi/vopsesti cateva elemente ca sa o readuci pe calea cea buna.

Offline Bst_evr

• Senior
  • Mesaje postate: 352
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #25 : Mai 09, 2014, 08:29:06 a.m. »
Daca te hotarasti la 500, sta al sotiei parcat  ;D
Sunt din Brasov
0799112221

alexmohora

• Vizitator
« Răspuns #26 : Mai 09, 2014, 02:13:06 p.m. »
Trebuie să aibă ambreaj automat... :( Fiat-ul tău are cutie manuală.

Offline liviudavid

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #27 : Mai 09, 2014, 09:53:49 p.m. »
Salut, ce parere aveti de aceasta: You are not allowed to view links. Register or Login

Am vazut ca are stiker de smartfan, o cunoate cineva?

Social media

Facebook grup Pagina de like