Autor Subiect: rezervor smart fortwo  (Citit de 1491 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline iuliang

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Gen: Bărbat
    • Poke This Member
rezervor smart fortwo
« : Mai 12, 2014, 08:41:42 p.m. »
Advertisement
Hello 8)
Am si eu o intrebare, doua:))
Cat are rezervorul smart fortwo benzina din 2001 si cati litri are o bulina? Mie mi s.au dus 3 buline si am facut 140 km...mi se pare ca am consumul mare...help, help!! :-[ :-[

Offline cypi26

• Profesionist
  • Mesaje postate: 1432
  • 0746623492
    • Poke This Member
Re: rezervor smart fortwo
« Răspuns #1 : Mai 12, 2014, 08:43:14 p.m. »
pai un rezervor are 20 de litri. la un consum de 6....e ok
You are not allowed to view links. Register or Login
SERVICE, VANZARI SI DEZMEMBRAI                                                                                                                             SMART  FORTWO , FORFOUR  IASI

Offline iuliang

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : Mai 12, 2014, 08:46:02 p.m. »
Pai are 5 buline...4 litri una daca are 20 tot rezervorul.  Mie mi s.au dus 3 buline si am parcurs 140km. Corecteaza.ma daca gresesc... :-X

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mesaje postate: 2383
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • Poke This Member
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
« Răspuns #3 : Mai 12, 2014, 09:11:12 p.m. »
Indicatorul de combustibil e pur informativ. Prima bulina se duce cel mai greu. La mine prima se duce dupa 120km apoi scade din 50 in 50km.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline chico

• Junior
  • Mesaje postate: 192
  • SMart Fortwo 2001 599 Cabrio
    • Poke This Member
« Răspuns #4 : Mai 14, 2014, 09:37:01 a.m. »
La mine toate bulinele se duc in acelasi mod si anume dupa stilul de mers,daca merg in afara orasului o bulina ma tine cam 60km,pe oras ma tine maxim 40 km o bulina.
In niciun caz nu ma tine 120km o bulina si am 32000km cu acest smart tot din 2001 benzina.
Cu un plin de 19 sau 20 l oricum as merge fac 350km maxim si in rezervor mai imi arata vca am vreo 2l. SI am fost de nenumarate ori la munte,la mare,in alta tara cu smartul,consumul este acelasi la drum intins indiferent ca e vara sau iarna.Dar pe oras cu al meu smart daca scot un 250km sa zic sarutmana.

Alex

• Vizitator
« Răspuns #5 : Mai 14, 2014, 09:58:38 a.m. »
Prima bulina tine cel mai mult pt ca nivelul perceput de plutitor nu incepe sa scada pana cand nivelul din rezervor nu a scazut mai mult decat grosimea plutitorului. Daca e 95% plin, plutitorul sta deasupra combustibilului si raporteaza tot 100%. Deabia cand distanta dintre combustibil si tavanul rezervorului e mai mare decat grosimea plutitorului, stie si masina ca a inceput sa se consume din combustibil.

Cu ambele masini, daca fac plinul la Constanta ajung in Bucuresti si deabia scade o linuta sau o bulinuta, si daca fac cale intoarsa scade pana la 1/4 rezervorul cand ajung inapoi in CT. Deci o linuta pt dus, si 7 pt intors.

Cum a zis si Midnight, litrometrul nu e un instrument bun de masurat nimic, daramite consumul.

Daca vrei sa aflii consumul, folosesti metoda plin-plin. Faci plinul, mergi macar 100km, faci plinul din nou si vezi cati litrii s-au consumat, raportat la distanta parcursa. Ala e consumul.

Eu am cel mai bun consum la bicicleta (0L/100km), dar nici cu masina nu mi-e rusine. Daca si la smart fortwo ne plangem de consum, inseamna ca ne-am ales mijlocul de transport gresit.

Acest topic se inchide, exista multe pe acelasi subiect, inclusiv pe tema conversiei de la rezervor mic la mare. Pe viitor te incurajez sa folosesti functia de cautare.

Social media

Facebook grup Pagina de like