Autor Subiect: Vreau sa.mi cumpar primul meu Smart  (Citit de 1574 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline art17

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • just registered
    • Poke This Member
Vreau sa.mi cumpar primul meu Smart
« : August 21, 2014, 01:12:44 p.m. »
Advertisement
You are not allowed to view links. Register or Login
(E smart coupe negru din 2004 motor de 700 la 2699 euro din Bucuresti pe autovit , daca nu merge linkul)
Salut baieti
Am vazuto....m.am dat cu ea, merge si arata bine la prima vedere....
Oricum cred ca o sa ma duc undeva la o verificare la service inainte sa o cumpar, dar am zis sa postez aici poate recunoaste cineva masina sau poate vedeti ceva "defecte"care eu nu le vad si imi dati un sfat bun.
Credeti ca pretul e prea mare pentru 2004?
Exista vreo metoda de a verifica consumul?(aia cu facut plin, mers 100 km, iarasi plin, calculat) e singura care o stiu

Offline mono

• Senior
  • Mesaje postate: 592
  • Gen: Bărbat
  • IASI City
    • Poke This Member
Re: Vreau sa.mi cumpar primul meu Smart
« Răspuns #1 : August 21, 2014, 02:38:14 p.m. »
Salut,

1. In primul rand...linkul este ok - poti vedea masina
2. La prima vedere pare ok
3. Vezi ca daca e in Bucuresti...sunt f multe persoane care te pot ajuta cu o verificare: atat STAR cat si mecanic (Laurentiu, WBX si altii)
4. Pretul ar fi ok pentru un 0,7 din 2004 - depinde ce se descopera dupa diagnoza si verificare mecanica
5. Am vazut ca se ofera garantie pe cutie si motor. Intereseaza-te ce fel de "garantie"...daca este scrisa sau doar verbala. Daca este cu limita de kilometri sau nu. Stabiliti de la bun inceput niste conditii. Nu vreau sa intru in alte amanunte. Este doar un sfat
6. Consumul din cate stiu se poate face pe STAR. Eu unul nu mi-am facut pe star ci doar de la plin la plin
7. Chestia cu facutul consumului la 100km, pentru a 100000 oara sustin ca este o aberatie. In aia 100 km poti sa ai parte de trafic usor sau de trafic aglomerat. Poti merge mai agresiv sau ca pensionarul. Din punctul meu de vedere cel mai bun consum il fac de la plin la plin. Acolo marja de eroare este mult mai mica decat daca faci 100 km si pui iar benzina in ea. Dar iarasi...repet: este parerea mea. Altii au alte pareri si le respect. Fiecare cu ale lui
8. Am vazut ca are doar 100 k motorul...ceea ce este ok
9. Eu as face o verificare la Mercedes si dupa seria de sasiu daca tot a afisat-o ca sa vezi ce istoric are
10. Spor la testat/cumparat si la cati mai multi km fara incidente ;)
« Ultima Modificare: August 21, 2014, 02:55:11 p.m. de mono »
Consum mediu ( 0,8 CDi - 30 Kw - 41 CP ):

Offline MarC

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 25
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #2 : August 22, 2014, 11:37:09 a.m. »
Daca veri sa faci o verificare serioasa si ... acreditata, reprezentanta Smart e la Autoklass Pipera - intersectia Pipera-Petricani. Ii poti gasi pe site si e bine sa faci o programare in pealabil, altfel, daca sunt ocupati, s-ar putea sa mergi degeaba. Daca nu ma insel, o verificare costa cam 100RON, poate ceva mai mult daca vrei sa o ia la amanunt.

Offline micron

• Senior
  • Mesaje postate: 510
    • Poke This Member
« Răspuns #3 : August 22, 2014, 12:36:33 p.m. »
Salutare,

Mie Smart-ul asta mi se pare ok. Este si destul de dotat, iar ca pret sunt tot pe acolo.

Bafta!

Offline rayman_bz

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 14
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #4 : Septembrie 14, 2014, 09:01:43 p.m. »
Salutare! Si bine v-am gasit! Si eu caut primul meu ForTwo...am vizionat unul din 2003, 0.7 benzina dar am ramas putin pe ganduri deoarece avea cateva defecte, printre care: o singura cheie, parbriz schimbat (posibil lovita - a fost schimbat in DE ca avea bulina aia verde pe el), sezut sofer deteriorat/agatat / volanul nu statea drept (posesorul a justificat ca a schimbat un arc pe fata ce a fost rupt). In rest, caroseria era ok, dotari de bun simt, cu A/C, scaune incalzite, turometru si ceas, proiectoare, cd. Mentionez ca nu ma pricep la mecanica...dar voi ce parere aveti?

Offline rayman_bz

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #5 : Septembrie 15, 2014, 09:24:45 p.m. »
Are 117.000 km, in bord am vazut un simbol ca o cheie de contact si una mecanica (probabil cea de service) care clipeau intermitent. Apoi ce mi s-a parut ciudat, indicatorul de temperatura a apei era la 3/4 buline. E normal? Este automata cu mod +/- . In Ploiesti avem colegi de forum cu tester sau sa faca verificari mecanice?

Multumesc pentru raspuns Laurentiu, ne-am auzit si la telefon acum cateva zile dar masina pe care voiam sa o vad in Buc, s-a dat.

Offline cft

• Junior
  • Mesaje postate: 218
  • My SMART
    • Poke This Member
« Răspuns #6 : Septembrie 17, 2014, 09:53:14 p.m. »
Nu vreau sa se interpreteze ca si reclama dar arata intr-un mare fel :)
Silence

Offline autocargo

• Incepator
  • **
  • Mesaje postate: 95
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #7 : Septembrie 18, 2014, 10:20:59 a.m. »
Nu vreau sa se interpreteze ca si reclama dar arata intr-un mare fel :)

Cam prea  impopotonata zic eu... Dar stiti vorba aia... gusturile nu se discuta.

Offline rayman_bz

• Nou-venit
  • *
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #8 : Septembrie 20, 2014, 06:49:43 p.m. »
Salutare dragi colegi!

Eu am reusit sa-l am  ;D de cateva zile sunt posesorul unui 450 0.6 din 2002. Am cautat ceva timp un smart care sa fie cat de cat ingrijit si la interior si la exterior si iata ca am avut succes (sau cel putin asa imi place sa cred  :P). Siner am ramas placut impresionat de trenul de rulare, nu ma asteptam si nici nu e pusa la punct...dar se rezolva. A fost cam 2300€ cu ITP efectuat luna trecuta si certificat de autenticitate, taxa nerecuperata, inmatriculata RO.

Ii multumesc lui Laurentiu care m-a ajutat cu diagnoza si verificare inainte de cumparare, si pentru comportamentul profi de care a dat dovada. Din ce in ce mai rar astfel de oameni (tineti cont ca nu sunt din B si m-a ajutat de parca ne-am fi cunoscut de mici, desi atunci ne-am vazut prima data) si cred ca asa isi trateaza toti clientii, ca pe niste prieteni.

Spor maxim la cautari! Merita!
Over & out... for the moment.

Offline art17

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • just registered
    • Poke This Member
« Răspuns #9 : Octombrie 12, 2014, 12:56:32 a.m. »
Pana la urma am luat si eu o masinuta de la Laurentiu....."proaspata" adusa din Germania.....pana acum sunt multumit de ea  ;D

Social media

Facebook grup Pagina de like