Autor Subiect: Probleme Smart ForTwo  (Citit de 529 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline katalin2k

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • just registered
    • Poke This Member
Probleme Smart ForTwo
« : Octombrie 13, 2014, 03:43:27 p.m. »
Advertisement
Buna ziua,
Mi-am luat si eu un ForTwo Coupe din Noiembrie 2000, 0,6 benzina, acum cateva zile si as dori sa aflu mai multe despre el. De exemplu ce model este? 450?
Acestea sunt problemele pe care le-am gasit(pana acum) si carora le caut rezolvare:
1. Pedala de frana este tare iar frana nu tine foarte bine, trebuie apasata mult pedala. In plus cand sunt aproape de a opri intra ABS-ul, se simte in pedala.
Am aerisit franele dar nu s-a rezolvat. Am inteles ca trebuie aerisite intr-o ordine specifica, gen stanga-fata, dreapta spate, etc. Eu le-am aerisit pe fata prima data si pe spate dupa.
2. La mers in oras, temperatura exterioara ~20 grade mi se ridica apa doar 2 liniute, adica 60 de grade. Foarte rar ajunge la a 3-a liniuta. In principiu este termostatul si trebuie inlocuit. As dori sa stiu ce model de termostat ar trebui sa cumpar si daca aveti un tutorial cum se schimba.
3. Volanul se invarte cam greu pe loc, mai ales dupa prima jumatate de tura. Ce se poate face in cazul acesta? PS: Nu are servo.
4. Se poate pune servo pe masina mea? Tutorial?
5. La plecarea de pe loc masina tremura putin ca si cum ar fi subturata, desi nu este. Care este problema?
6. In stationare masina tremura, nu tare dar destul de enervant.
7. Cand este motorul rece cutia schimba foarte tarziu, trece de 4-5000 de ture si de obicei schimb eu. Se poate rezolva cumva?
8. Primele doua trepte la ventilatie nu sunt functionale, care este problema si cum se poate rezolva?

Este vreun mecanic pentru masinuta asta in Craiova sau prin apropiere?
Ce ar mai trebui sa stiu si ce credeti ca ar trebui sa am in vedere pentru viitor?

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mesaje postate: 2383
  • Gen: Bărbat
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • Poke This Member
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
Re: Probleme Smart ForTwo
« Răspuns #1 : Octombrie 13, 2014, 04:10:58 p.m. »
Este model 450

1. - Schimba inelele de ABS. Costa 70RON unul.
2. - Schimbi termostatul. Este 140RON de la WAHLER (calitativ, sa te si tina)
3. - Invarte-l si cu rotile fata suspendate sa elimini cauciucurile din schema
4. - Mai bine iei alta masina la cat costa
5. - Kit ambreiaj + recalibrare actuator
6. - Tampon motor central - e 160RON si scapi de batzaiala
7. - E normal
8. - Fie maneta, fie (mai sigur) reostatul. Se gaseste si nou si din dezmembrari.

Eu te pot ajuta cu piesele si preturile. Mecanici sunt 2 pe forum, dar amandoi sunt din Bucuresti. In zona Craiova din pacate nu stiu pe nimeni.
Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline katalin2k

• Nou-venit
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • just registered
    • Poke This Member
Re: Probleme Smart ForTwo
« Răspuns #2 : Octombrie 13, 2014, 04:35:21 p.m. »
Nu mi se pare ca ar avea probleme la cutie dar credeti ca ar trebui sa schimb uleiul din cutia de viteze?

Social media

Facebook grup Pagina de like